starostov a 5 gréckokatolíckych duchovných. Ide o obce, v ktorých sa nachádzajú drevené kostolíky - národné kultúrne pamiatky.
Nezisková organizácia si dala za cieľ tieto 300-ročné drevené stavby zachrániť. Na mnohých zatekali strechy a chátrali. Zdalo sa, že byzantské cerkvi sú odsúdené na zánik. Činnosť organizácie však priniesla ovocie. Odvrátiť katastrofický scenár im pomohol aj Štátny fond kultúry Pro Slovakia. Na rekonštrukčné a reštaurátorské práce pre kostolíky získala nezisková organizácia vyše 16 miliónov korún. Sedem kostolíkov v havarijnom stave bolo opravených.
Výrazný podiel na tomto výsledku majú aj osobnosti, ktoré prijali ktitorstvo (patrónstvo) nad konkrétnymi kostolíkmi. Prvými ktitormi sa v roku 1999 stala veľvyslankyňa SR v Poľsku Magda Vášáryová a generálny riaditeľ Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s., Bratislava Alexander Kšiňan. Prijali patronát nad chrámom sv. Bazila Veľkého v Krajnom Čiernom.
Medzi ktitorov drevených kostolíkov pod Duklou patria aj veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Ján Komornicki a prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč.
Nezisková organizácia Záchrana a obnova národných kultúrnych pamiatok drevené chrámy pod Duklou oslavuje dnes piate výročie vzniku. Zároveň pripravila aj slávnostný obrad ustanovenia ktitorov pre chrám v Nižnom Komárniku. Ktitormi sa stane podpredsedníčka Národnej rady SR Zuzana Martináková a poslanec Európskeho parlamentu Jan Marinus Wiersma. Nezisková organizácia vykoná aj prezentáciu projektu Karpatská drevená cesta slovensko-poľským pohraničím. Dnešné celodenné podujatie, ktoré začne na Okresnom úrade vo Svidníku, bude v znamení predreferendovej kampane pre vstup Slovenska do Európskej únie. Súčasťou programu je totiž aj diskusné fórum pod názvom Zjednotená Európa - perspektíva Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš