spravodajca pre Slovenskú republiku Jan Marinus Wiersma (na obr.). Okrem Prešova navštívil Wiersma i Krompachy, dnes sa stane vo Vyšnom Komárniku ktitorom jedného z drevených kostolíkov.
"Podporujem tieto aktivity. Preto je veľmi príjemné, že táto návšteva bude spojená s kultúrou," potešil sa europoslanec a zdôraznil, že prínosom každej krajiny Európskej únie pre úniu ako celok je práve bohaté kultúrne dedičstvo.
Leitmotívom cesty J. Wiersmu je blížiace sa referendum o vstupe SR do EÚ (16. a 17. mája). "My všetci z Európskej únie si myslíme, že je dôležité, aby ste sa všetci referenda zúčastnili," povedal Wiersma, ktorý na podporu účasti v referende natočil i televízny spot. Dodal, že sa nebojí toho, že ľudia povedia "nie" v referende, no isté obavy má z toho, či príde dostatok hlasujúcich. "Dúfam, že ľudia nenechajú túto voľbu na susedov, a prídu rozhodnúť."
Ako priznal, keď bol v roku 1997 ustanovený za spravodajcu EÚ pre Slovensko, nebola situácia pre Slovákov ružová. "Ak by sa ma bol v tom čase niekto opýtal, či sa Slovensko stane tak skoro členom Európskej únie, odpovedal by som nie. Začiatok rokovaní bol veľmi, veľmi ťažký."
Dodal, že veci sa výrazne pohli dopredu po voľbách 1998, veľkú úlohu zohrala vyjednávacia taktika tímu Jána Figeľa. Výsledkom bolo odhlasovanie vstupu Slovenska do EÚ Európskym parlamentom, kde dostali Slováci najmenej hlasov proti zo všetkých kandidátskych krajín.
Na ťahu sú teraz občania Slovenska. Podľa Jana Marinusa Wiersmu politici často a radi používajú slovíčko "historický". V prípade referenda do Európskej únie sa ale tento prívlastok nebojí použiť. "Referendum považujem za akési symbolické zavŕšenie celého prístupového procesu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš