posudok, ktorý si dalo vypracovať Bytové hospodárstvo mesta Krompachy (BHMK) ako správca týchto bytoviek, je zdrvujúci - odkvapy na dome sú odtrhnuté, bleskozvod vytrhaný, stropy zničené, priečky sú zdemolované, sklá v oknách ani dvere sa v dome nenachádzajú, podlahy tiež neexistujú, nosné steny z tehál sú oslabené ich cieleným vybúravaním s cieľom získať stavebný materiál. "Je prekvapujúce, že takto oslabený múr a celý dom sa doposiaľ nezrútil. Dom je treba považovať za neobývateľný," konštatuje znalecký posudok.
Riaditeľ BHMK Július Macula chce v krátkom čase požiadať mesto ako majiteľa domu o súhlas s asanáciou. Koľko bude zbúranie zničenej bytovky stáť, nevie odhadnúť. S asanáciami nemá BHMK skúsenosti, hoci pred časom plánovali zbúranie rovnako zdevastovaného domu na Baníckej štvrti. Tunajší obyvatelia ho však rozobrali na stavebný materiál, takže z trojposchodovej budovy napokon ostali len základy a asanovať už nebolo čo.
Škoda, ktorú spôsobili rómski obyvatelia tejto krompašskej štvrte na mestskej bytovke, je vyčíslená na 31 miliónov korún. Zhruba toľko by mesto muselo investovať do domu, aby ho dostalo do obývateľného stavu. Kto je zodpovedný za zničenie mestského majetku, povie až policajné vyšetrovanie. "Dali sme podnet na políciu, aby preskúmala, či zo strany nájomníkov nedošlo k trestnému činu poškodzovania cudzej veci," hovorí J. Macula.
Bez ohľadu na výsledky policajného vyšetrovania má krompašský magistrát pred sebou vážny problém - čo ďalej s touto mestskou časťou? "Hygiena bývania je v tomto totálne zdevastovanom, odpadkami a fekáliami zasypanom a potkanmi zamorenom dome katastrofálna. Podmienky sú priaznivé pre výskyt epidémie," upozorňuje znalecký posudok. Poslanec Marián Hojstrič považuje situáciu v Baníckej štvrti za vážnu: "Horšie osady ako Hornádska kolónia alebo Banícka štvrť nie sú. Osady v Bystranoch, Richnave aj Žehre sú v lepšom stave. Čo potom, keď tu skutočne vypukne epidémia?"
V štyroch bytovkách na Baníckej štvrti napočítali pri marcovej kontrole 356 obyvateľov. O dva týždne neskôr ich bolo 299. Koľko ľudí je v týchto mestských bytoch dnes, ťažko povedať. "Stav sa mení každý týždeň. Dochádza tu k častej migrácii, právne povedomie týchto ľudí je nízke, neuvedomujú si, kto je majiteľom bytu, ako je to s nájmom," dodáva riaditeľ BHMK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš