si odfotografovali vrak vrtuľníka, oslovil nás veliteľ základne plk. Miroslav Kelemen (na obr.). Článok pod titulom Vrak vrtuľníka havarovaného v Bosne rozkrádali vojenskí profesionáli bol totiž v našich novinách následne uverejnený.
O čo konkrétne išlo? Jeden z vrtuľníkov prešovskej leteckej základne havaroval koncom minulého roka počas plnenia úloh mierovej misie v Bosne a Hercegovine. Vrak vrtuľníka Mi-17 vybavený navigačnou a komunikačnou technikou kompatibilnou so systémami NATO koncom januára bol privezený späť do Prešova. Vrak vrtuľníka je vyšetrovacím materiálom, a to až do okamihu, kým sa vyšetrovanie neuzavrie. Potom bude likvidovaný, ako šrot.
Podľa informácií, ktoré sme však mali v k dispozícii, bol začiatkom marca zadržaný nadpráporčík, ktorý mal pripravených niekoľko desiatok kilogramov duralových komponentov z vrtuľníka. Do šrotu ich plánoval odniesť na vlastnú päsť. Veliteľ 3. Leteckej základne nám túto informáciu nepotvrdil, ale rozšíril v tom zmysle, že sa vyšetruje nie jedna, ale tri osoby u ktorých vzniklo podozrenie, že mali úmysel nakladať s týmto materiálom inak. Kelemen ešte dodal, že v každom prípade mali tieto osoby neštandardný úmysel a asi z toho budú mať problémy.
Následne nás informoval, že akonáhle sa tento pokus o krádež leteckého materiálu začal vyšetrovať, "a keďže našim samozrejmým záujmom je chrániť dobré meno leteckej základne a vzdušných síl, tak u dvoch profesionálnych poddôstojníkov som dočasne pozastavil výkon funkcie. A u jedného civilného zamestnanca, ktorý je tiež v riešení, čakám na výsledok vyšetrovania vojenskej polície, potom budem v súlade so Zákonníkom práce a Zákonom č. 370 o Vojenskej službe konať ďalej".
Dnes je na základe výsledkov vyšetrovania polície už zrejmé, že pokus o krádež bol klasifikovaný ako priestupok, z dôvodu, že cena šrotu nepresiahla zákonom stanovenú hodnotu pre trestný čin. Uvedená skutočnosť však podľa veliteľa Kelemena už nevráti stratenú dôveru a môže byť impulzom pre ukončenie profesionálnej služby alebo pracovného pomeru.
Na adresu našej neohlásenej nočnej návštevy vo vojenskom priestore leteckej základne plk. Kelemen uviedol: "Po prečítaní článku sa dal získať dojem, keďže sa v ňom spomína množné číslo, že došlo k preniknutiu skupiny civilných osôb neoprávneným spôsobom do vojenského priestoru. A v tejto dobe, keď sú prijaté zvýšené bezpečnostné opatrenia je prirodzené, že môj nadriadený veliteľ vo veci začal veľmi rýchlo konať."
Veliteľ pokračoval, že až rozhovor s redaktorom Korzára mu objasnil situáciu, že do vojenského priestoru vstúpil sám.
"Je dobré, že neprekročil druhé oplotenie, lebo tam už je režim, ktorý podlieha strážnej službe so zbraňou."
Miroslav Kelemen zdôraznil, že redaktor našich novín týmto činom ohrozil vlastný život.
"Mohlo dôjsť k mimoriadnej udalosti. Z tohto pohľadu to bol nie risk, ale hazard. Veď tento redaktor nie je ani absolventom základnej vojenskej služby, čiže nie je znalý základných vojenských postupov. Hoci aj bol vedený inou osobou, ktorá pozná podmienky nášho vojenského priestoru, tak tento človek z môjho pohľadu je osobou, ktorá redaktora ohrozila na živote. V spolupráci s vojenskou políciou sme začali záležitosť šetriť, preto som aj pána redaktora okamžite kontaktoval. Potreboval som zmonitorovať jeho vstup, jeho pohyb, jeho činnosť vo vojenskom priestore."
Pre budúcnosť veliteľ 3. Leteckej základne plk. Miroslav Kelemen odkázal všetkým, že môžu byť síce neohlásenou návštevou, ale aby použili hlavný vchod, kde je stanovený bezpečný režim.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš