uskutočnilo v závere minulého týždňa. Aj počas rokovania si uvedomovali, že nie všetko záleží len od nich. Známa je ich petičná akcia s vyše stotisíc zozbieranými podpismi, ktorou sa domáhali serióznejšieho pohľadu na ich problémy od vlastnej vlády. Tá ich pri vstupe do Európskej únie stavala do horšieho postavenia, v akej sa ocitne ostatná poľnohospodárska a potravinárska konkurencia po historickom okamihu, keď negarantovala doplnenie z národných zdrojov priamych platieb v prvých troch rokoch členstva v EÚ do 55, 60 a 65 percent úrovne platieb pre farmárov v terajších členských krajinách. Vlády v Čechách, Poľsku a Maďarsku tento dohodnutý na kodanskom summite postup svojim poľnohospodárom garantovali. Slovenskí poľnohospodári by sa tak stali nekonkurencieschopnými v zápase na voľnom európskom trhu.
Druhá hrozba pre slovenský agropotravinársky sektor pochádzala z ich vlastnej dielne. Išlo o hlasy, ktoré volali po odčlenení sa potravinárov od spoločnej komory. Zažehnať túto hrozbu bolo v silách účastníkov valného zhromaždenia poľnohospodárov a potravinárov. Už skôr sa avízovalo, že sa o to pokúsia ponúknutím miesta predsedu SPPK zástupcovi potravinárov. Nakoniec to ani nebolo potrebné, pretože doterajší predseda SPPK poľnohospodár Ivan Oravec bol opätovne zvolený do tejto funkcie skoro manifestačnou jednotou. Riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ (na obr.) túto skutočnosť okomentoval: "Potvrdila sa jednotnosť komory. Poľnohospodári, potravinári a podniky služieb ako aj ostatné zväzy a únie sa zjednotili na jednotnej platforme vyvinutia veľkého tlaku na exekutívu, aby sa dokázali zrealizovať požiadavky obsiahnuté aj v petícii." Zástupcovia poľnohospodárov a potravinárov z prešovského regiónu tak môžu vyjadriť aspoň čiastočnú spokojnosť s kryštalizujúcou sa situáciou v agrosektore.
Potešujúcou je pre nich skutočnosť, že práve počas rokovania ich delegátov petíciou sa zaoberali aj poslanci Národnej rady SR a zaviazali vládu zohľadniť jej požiadavky. Ide najmä o poskytnutie garancie na doplnenie priamych platieb z národných zdrojov, aby sa v tomto roku zaistilo pre Intervenčnú poľnohospodársku agentúru (IPA) 800 miliónov korún na podporu proexportnej politiky, aby sa zrušilo viazanie 184 miliónov korún na nákup pôdy pre priemyselný areál pri Trnave, ktoré boli použité z kapitoly štátneho rozpočtu pre poľnohospodárstvo a aby voľné zdroje Slovenského pozemkového fondu vo výške 250 miliónov korún boli použité pre potreby IPA. Poľnohospodári a potravinári však veľké ilúzie nemajú. "Vieme, ako vláda koná. Máme skúsenosti s neuplatňovaním zákona o valorizácii štátnej dotácie pre poľnohospodárstva," poznamenal J. Hanudeľ. Preto ani aktivity štrajkového výboru poľnohospodárov a potravinárov neboli prerušené.
Jednotu poľnohospodárov a potravinárov v SPPK zohľadňuje rozdelenie funkčných pozícií. Ak za predsedu zvolili poľnohospodára I. Oravca, tak podpredsedom sa stal Ján Šimunek zo Slovenského mliekarenského zväzu. Prešovský kraj v 23 - člennom predstavenstve SPPK bude zastupovať Milan Semančík, konateľ RS, s. r. o. v Kyjove v okrese Stará Ľubovňa a v 7 - člennej dozornej rade Ladislav Varga podpredseda družstva Agroplus Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš