zo Starej Ľubovne. Tohto roku svätili Paschu v kostole iba v dvoch obciach, v Litmanovej a v Údole, v samotnom meste pod Ľubovnianskym hradom zatiaľ len v provizórnych priestoroch. O rok by už mali pravoslávni veriaci tieto sviatky oslávia v novom chráme, ktorí doposiaľ nemali.
Pravoslávna cirkev vychádza zo židovskej tradície. Židia svätia Židovskú paschu po prvom jarnom splne mesiaca, po dvadsiatom prvom marci. Pravoslávna cirkev oslavuje vzkriesenie Ježiša Krista, čiže Paschu Kristovu, týždeň po židovských sviatkoch. Medzi tradičné zvyky patrí svätenie veľkonočného pokrmu. Veriaci si do kostola v prútených košíkoch prinesú tradičný veľkonočný chlieb, teda paschu, maslo, veľkonočné kraslice, šunku, klobásy, syr, soľ a cviklu.
Podľa otca Ivan Kuzana z prešovskej eparchie sa pravoslávne Veľkonočné sviatky v podstate nelíšia od tých rímsko alebo grécko-katolíckych alebo protestantských.
Pravá oblievačka čaká vyznavačov pravoslávnej viery dnes. Ako sme sa dozvedeli od Anny Derevjanikovej zo Starej Ľubovne, niektorí ľudia si kvôli tomu berú aj dovolenky. Radosť z toho dňa majú najmä školopovinné deti. Niektoré totiž rodičia ospravedlnia zo školského vyučovania, takže si minimálne o jeden deň predĺžia víkend.
Autor: šuj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš