akoby náročky stoja popri výpadovke na Domašu. Doteraz sa na tento stav len poukazovalo a na zasadnutiach mestského zastupiteľstva (MsZ) sa o ňom diskutovalo. Pred vojnou v Iraku sa v meste šírili vtipy, že keby Američania potrebovali natočiť rozbombardované mesto, tak pokojne by mohli filmovať vo Vranove nad Topľou. Aspoň v jednom prípade tento stav už nepotrvá dlho.
Na poslednom zasadnutí MsZ vranovskí poslanci rokovali aj o stave bytového domu súpisné číslo 664 na Rodinnej oblasti. Materiál obsahoval dve varianty riešenia - buď rekonštrukciu alebo asanáciu bytového domu. Keďže súčasťou správy bol aj statický posudok, ktorý stav tohto bytového domu posudzoval ako havarijný, a preto je v ňom aj návrh na jeho asanáciu, tak poslanci o prvom variante ani neuvažovali.
"Nikto si nemôže dovoliť zobrať na triko, keby sa niečo niekomu stalo," reagoval riaditeľ Mestského bytového podniku a zároveň poslanec vranovského MsZ Štefan German.
Preto poslanci prijali uznesenie, v ktorom určujú mestskému úradu pripraviť projekt asanácie tohto bytového domu do konca mája. Výška nákladov na asanáciu bytového domu vzíde pri vypracovaní projektu. Nie je však všetko také jednoduché, ako sa javí na prvý pohľad. Takéto rozhodnutie mohli prijať aj poslanci v predchádzajúcom volebnom období. Vec má háčik v umiestnení rodín bývajúcich v dome určenom na asanáciu v náhradnom ubytovaní.
V jednej ešte obývateľnej sekcii tohto bytového domu býva 10 rodín, pričom podľa informácií z Mestského bytového podniku len štyri majú platné nájomné zmluvy a ostatné užívajú byty bez právneho podkladu. Pritom u všetkých sú evidované nedoplatky v rôznej výške.
"Svetlou výnimkou je pani Gaborová, ktorá jediná v tomto dome platí za byt," poznamenal Š. German.
Od 1. júla roku 2001, kedy začal svoju činnosť Mestský bytový podnik, nájomníci v tomto bytovom dome dlhujú mestu vyše stotisíc korún. Pohľadávky mesta pred týmto obdobím u nich činia skoro 369 tisíc korún, čo je spolu okolo 470 tisíc korún. To dáva bohaté podnety nad možnosťou výstavby bytov s nižším štandardom.
Nájomníci majú tiež svoju pravdu. Podmienky na bývanie sú otrasné. Už vyše roka majú len studenú vodu, sú bez plynu a vykurujú byty len drevom.
"Rúry sú popraskané a voda voľne tečie. Nikto sa o to nestará. Chodia tu pánove, kontrolujú a merajú. Čosi sa má opravovať, ale to sľubujú z roka na rok a nič sa nerobí," povedala nám jedna z nájomníčok, ktorá odmietla uviesť meno z obavy, že by jej kritika mohla mať pre ňu neblahé následky a dodala: "Viete, koľko vody len tak vytečie? Ale za vodu máme platiť my. Príde nám nedoplatok za studenú vodu na 16 tisíc a za ich chyby."
Lenže nedoplatky za byty dosahujú už skoro pol milióna korún a takýto stav nemôže dlhodobo znášať žiadne mesto.
"Väčšinou tu sme také rodiny, čo neplatíme, to je pravda. Ale keď príde nedoplatok 16 tisíc za vodu a my sme na podpore, tak to nemôžem zaplatiť z tých päť tisíc korún, čo dostanem. Lebo keď zaplatím nedoplatok, tak sa môžem ísť pásť," znela lapidárna odpoveď.
S asanáciou bytového domu na Rodinnej oblasti tieto problémy čiastočne pominú, ale nastanú ďalšie. Všetky rodiny mesto bude musieť vysťahovať.
"Nie je to jednoduchá situácia a budeme sa musieť radiť s právnikmi, akým spôsobom byty vyprázdniť," podotkol Š. German.
Zaujímavé je, že problémy sa nepredpokladajú s rodinami, ktoré užívajú byty bez právneho podkladu.
"Tie sa budú musieť postarať o seba samé," poznamenal primátor mesta Vranov nad Topľou Tomáš Lešo.
V záujme urýchlenia asanácie bytového domu na Rodinnej oblasti by mesto týmto rodinám azda aj mohlo poskytnúť niekoľko takzvaných holobytov, ktoré sa v súčasnosti dokončujú na Toplianskej ulici.
"Len tam máme doriešiť záležitosti okolo čistiarne odpadových vôd a všetko, čo s tým súvisí, takže nerátam, že by to bolo aktuálne teraz. Až keď v júni," vyjadril sa T. Lešo.
Skôr ako v tomto čase nedôjde ani k asanácii bytového domu na Rodinnej oblasti, hoci bezpečnosť bývania v ňom je už silne ohrozená. Poskytnutie holobytov pre rodiny, ktoré obývajú byty v spomínanom dome bez právneho podkladu, nebude natrvalo. Primátor k tomu uviedol: "Po istom čase sa odtiaľ budú musieť odsťahovať. Kde pôjdu, to je už záležitosť tých obcí, odkiaľ títo občania prišli."
Rodinám, ktoré majú platné nájomné zmluvy, mesto poskytne náhradné ubytovanie. T. Lešo poznamenal: "Máme isté priestory a o týchto svojich ľudí sa postaráme. To je moja povinnosť a do asanácie sa skôr ani nepustíme."
Asanáciou bytového domu na Rodinnej oblasti mesto Vranov nad Topľou zrejme príde o približne 30 bytov. Namiesto neho asi zostane otvorené miesto. Primátor mesta k tomu poznamenal: "Pokiaľ by sme to riešili pred takými dvoma rokmi, mohli sme dom ešte aj zachrániť. Vtedy by na to stačilo 12 miliónov korún. Teraz určite nie. Ale kde by sme aj vtedy mali istotu, že po troch - štyroch rokoch sa to opäť nezopakuje."
Na mysli mal skutočnosť, že pod narušenie statiky obytného domu sa nepodpísalo len sústavne zatápanie jeho suterénu vodou a kanalizačnými splaškami, ale prispeli k tomu aj samotní nájomcovia svojimi zásahmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš