s novinármi sa posťažoval na nízku objasnenosť trestných činov za prvé tri mesiace roka.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku objasnili policajti v Prešovskom kraji o 110 trestných činov menej. V rámci Slovenska patrí Prešovskému kraju šieste miesto. Bratislavskí kolegovia podľa Kormoša objasnili o sto trestných činov viac ako v minulom roku. Jednému policajtovi v aktívnej službe pri tom v Prešove za prvé tri mesiace patrí len 1,24 objasneného trestného činu. "Ani efektívnosť a rýchlosť konania nie je taká aká by mala byť." Ako dobrú ohodnotil prácu kolegov na objasňovaní ekonomickej trestnej činnosti.
Za prvé tri mesiace roka sa v kraji vyskytlo sedem vrážd, čo Prešovský kraj stavia na prvé miesto v rámci Slovenska. Objasnené sú štyri z nich. Neznámy stále ostáva páchateľ brutálnej vraždy v prešovskej záložni Komi. Riaditeľ je presvedčený, že prípad sa polícii skôr, či neskôr podarí objasniť. "Je to mravčia práca." V súvislosti s prípadom si posťažoval aj na prístup podnikateľov. Aj im by podľa riaditeľa malo záležať na bezpečnosti personálu. V zlatníctvach, záložniach by v žiadnom prípade nemal ostať len jeden zamestnanec. Zopár tisícok by prevádzkovatelia mohli podľa I. Kormoša investovať aj do nejakého technického bezpečnostného zariadenia. "Kamera dnes nie je až taká drahá," myslí si. Na objasnení prípadu bude polícia pracovať ďalej, riaditeľ opäť sľúbil, že urobí všetko pre to, aby bol koniec úspešný.
Páky riaditeľa Kormoša na donútenie jeho ľudí k výkonu budú disciplinárne pokarhania, finančné obmedzenia, bonusy v osobnom hodnotení, ale aj personálne zmeny. Za efektivitu práce je na každom oddelení zodpovedný zástupca. Vražda je premlčaná až po dvadsiatich rokoch. Počas celej tejto doby na každom prípade pracuje odbor neobjasnenej trestnej činnosti. V kraji polícia eviduje osem pomníkov neobjasnených vrážd.
O dopravnej situácii v kraji na tlačovke informoval riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu Juraj Dravecký. Za prvý štvrťrok zaznamenali v kraji o 211 nehôd viac ako minulého roku. Sedemnásť osôb pri nich prišlo o život. Hoci je to o dve obete viac ako pred rokom, J. Dravecký to pokladá za stabilnú situáciu. Problémovým je podľa neho stále úsek od Popradu cez Svit na Mengusovce. Tam dochádza k smrteľným nehodám na rovnej ceste z nevysvetliteľných príčin. Polícia začína skúmať, či v oblasti nepôsobia nejaké neznáme patogénne sily. Na máj majú dohodnutého jedného špecialistu, ktorý by mal možnú prítomnosť týchto zón potvrdiť alebo vyvrátiť.
Prešovský kraj má spoločné hranice z Poľskom a Ukrajinou. Na 360-kilometrovej poľskej hranici nevidí riaditeľ Odboru hraničnej a cudzineckej polície Milan Štinár žiadne problémy. Pokiaľ ju niekto prekročí neoprávnene, v drvivej väčšine prípadov ide o zablúdeného turistu. Horšie je to na členitej 37,5-kilometrovej hranici s Ukrajinou, ktorá sa čochvíľa stane vonkajšou schengenskou hranicou Európskej únie. Pôsobia na nej tri útvary, najviac práce má oddelenie v oblasti Ulíč - Ubľa v južnej časti hranice. Od začiatku roka sa tam podarilo zadržať 351 nelegálnych migrantov v 53 prípadoch prekročenia hranice bez dokladov. Kým v minulosti prevládali utečenci y Indie, dnes sú to najme občania Bangladéša a Číny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš