Lesnej. V oboch prípadoch išlo o násilie na ženách a deťoch a všade násilníkovi asistoval alkohol. Muži týrali svoje zákonité partnerky i deti niekoľko rokov.
Minister vnútra Vladimír Palko sa vo viacerých médiách nechal počuť, že polícia i ostatné orgány činné v trestnom konaní by mali takéto formy násilia posudzovať prísnejšie. Ako príklad uviedol nedávnu tragédiu na východe Slovenska. V obci Tušice postrieľal otec svoje dve deti a nakoniec spáchal samovraždu. Existuje aj návrh, aby násilník nemohol vstúpiť do bytu, ktoré obývajú týrané osoby, až kým nerozhodne súd. Takáto osoba by dokonca nemala nárok na náhradné ubytovanie. Doteraz to bolo tak, že z domu utekali týrané osoby.
Milan Stančák, zástupca riaditeľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Poprade však tvrdí, že policajti zasahujú okamžite, keď im prípad ohlásia. "Nevidím v tom žiadnu zmenu. Za prípadom, ktorý nám oznámia, okamžite ideme a dokumentujeme ho. Posledné dva prípady zaznamenané vo Vysokých Tatrách boli zrealizované tak, že obaja páchatelia smerovali okamžite do vyšetrovacej väzby," konštatoval pre náš denník zástupca riaditeľa.
Podľa jeho slov je zneužitie zo strany poškodenej, teda obete nie je možné. M. Stančák uviedol, že z prípadov, ktoré sa momentálne vyšetrujú, vychádzajú páchatelia ako vinníci. "Prípad prechádza cez tri zložky. Ide cez nás, potom ho dostane prokurátor a nakoniec smeruje k sudcovi. Viete dobre, že dnes, keď sudca nemá také materiály, že môže o nich rozhodnúť, tak osobu skôr prepustí ako zoberie do vyšetrovacej väzby. Polícia žiaden prípad nepodceňuje," prízvukoval M. Stančák.
V prípade, že by zo strachu druhá strana stiahla výpoveď, je možné obviniť ju z krivej výpovede a trestne stíhať. Zástupca riaditeľa OR PZ Poprad pripomenul, že polícia zatiaľ neregistruje prípad, keď by týrala žena muža.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš