byty, ktoré mesto za pomoci prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania postavilo na sídlisku Juh.
V cene nájomného nie sú zarátané poplatky za služby spojené s bývaním, čiže platby inkasa, teplo, vodné a stočné. Navyše, tí, ktorí chcú v novopostavenom dome bývať musia zložiť kauciu vo výške ročného nájomného, čo pri trojizbovom byte predstavuje viac ako 40-tisíc korún.
Podľa slov primátora Popradu Antona Danka, mesto sa chce týmto spôsobom chrániť pred neplatičmi. "Takto máme istotu, že nájomné budú platiť," konštatoval prvý muž mesta. Mesačne totiž z mestskej kasy banke poputuje 159-tisíc korún. A. Danko má obavy, že vďaka vysokému nájomnému nebude o 86 bytových jednotiek veľký záujem. "Môže sa stať, že nenaplníme všetky byty, sľubujem, že ani jeden z nich nepridelím bez vášho súhlasu," zdôraznil včera poslancom popradského mestského zastupiteľstva primátor.
Viacerí z nich namietali, že i nájomné a najmä povinnosť zložiť finančný vklad je neúmerný príjmom mladých rodín. Prednosta Mestského úradu Anton Andráš naopak označil výšku nájomného za "krajne sociálne riešenie" a pri splácaní úveru môžu podľa neho nastať problémy.
Nové byty sú určené mladým rodinám s vyšším príjmom a sú označované ako štartovacie. Zmluvy sa preto budú uzatvárať iba na dva až tri roky. Za ten čas si musia rodiny hľadať iné bývanie. Postavenie bytového domu si vyžiadalo vyše 74 miliónov korún.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš