východnú stranu kopca. Kúdoly dymu sa dvíhali od spodnej hranice lesa v nadmorskej výške 300 metrov, plamene ošľahávali aj hradby Šarišského hradu o 270 výškových metrov vyššie. Vyhasnutý vulkán vyzeral, akoby na Zelený štvrtok ožil.
Požiar na linke hasičov 150 oznámili tesne po jedenástej. Hasiči sa najskôr pokúsili plamene zlikvidovať samostatne pomocou striekačiek. Neprístupný terén a rozsiahlosť požiaru boli dôvodom pre nové rozhodnutie. V rámci začatej spolupráce o pomoc pri likvidácii požiaru požiadali 3. Leteckú základňu v Prešove. Vojaci do akcie zapojili vrtuľník s bambi vakom. Do neho sa vojde 1 200 - 1 400 litrov vody. Úspešnosť zásahu je závislá od sily a smeru vetra, ale aj od toho, ako sa leteckým záchranárom podarí zásah zamerať, informoval nás dôstojník z operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. V krajskom zbore hasičov v súčasnosti pracuje 32 leteckých záchranárov. Do zásahu na Šarišský hradný vrch ich museli stiahnuť priamo zo školenia.
Oheň na Šarišskom hradnom vrchu sa hasičom podarilo uhasiť o 19. hodine, ale aj včera ho ešte dvakrát skontrolovali, pretože na pohorelisku zostali tlejúce pne. Po rokovaní s hasičmi mesto Veľký Šariš vyčlenilo štvorčlennú hliadku, ktorá dozerá na Šarišský hradný vrch. Predpokladanou príčinou lesného požiaru je tak ako v mnohých ďalších jarných prípadoch vypaľovanie trávy. Škody, ktoré požiar na poraste a živých tvoroch v rezervácii spôsobil, zatiaľ vyčíslené nie sú.
* * *
Územie Šarišského hradného vrchu je už od roku 1965 chráneným na rozlohe 145,7 hektára. Typický kužeľovitý tvar hory umožnil vznik typických, izolovaných rastlinných a lesných spoločenstiev. Práve tieto podmienky umožnili zachovanie najsevernejšie položených lesných listnatých spoločenstiev na vulkanitoch na území Karpát. Okrem toho, kvôli špecifickým podmienkam sa na svahoch vrchu vyskytujú vzácne xerotermné (teda teplomilné a zároveň suchomilné) rastlinné spoločenstvá s chránenými druhmi. Tie rastú na južne a juhovýchodne orientovaných svahoch, pričom na severných sú typické bukové lesné spoločenstvá na strmých, sutinových svahoch. Tieto dve spoločenstvá, hoci sa vyskytujú na malom území, sú diametrálne odlišné a vytvárajú netypické "susedstvo". V polovici 19. storočia tu botanici opísali nový rastlinný druh - ďatelinu šarišskú.
Autor: div, maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš