Sociálnodemokratickej alternatívy Peter Weiss. Témou jeho prednášky bola spoločná zahraničná politika Európskej únie (EÚ).
"Nie je dnes samozrejmosťou, že ideme do EÚ. Zmeškali sme 21 mesiacov oproti prvým prístupovým rokovaniam s Českou republikou. V roku 1999 sa v Rade Európy hovorilo o variante začiatku rokovaní so Slovenskom v roku 2002. Až potom v Kodani došlo k zmene schvaľovania prístupu k rokovaniam," povedal P. Weiss.
Tvrdí, že naši ľudia si neuvedomujú akými reformami sme za taký krátky čas museli prejsť, aby naša ekonomika vyhovovala podmienkam vstupu do EÚ. "Viac ako o polovicu ešte vždy zaostávame v ekonomickej výkonnosti oproti vyspelým európskym štátom. Je to spôsobené najmä obrovskými ekomomicko - sociálnymi rozdielmi medzi regiónmi nášho štátu. Ale nie je to iba náš problém. Podobne majú málo rozvinuté okrajové regióny aj iné štáty v Európe," uviedol P. Weiss.
Je presvedčený, že členstvo v európskom spoločenstve je šanca aj pre rozvoj Prešovského kraja: "O 900 miliónov eúr viac dostaneme od EÚ ako dáme. Pôjde to väčšinou na štrukturálne fondy. Zástupcovia štátnej správy na úrovni krajov, okresov a samosprávy spolu s podnikateľmi by mali vytvoriť rozvojové projekty v súlade so zámermi Národného hospodárskeho plánu. Aby sa správne využili prostriedky štrukturálnych fondov. Keď bude tvorený rozpočet EÚ na roky 2007 - 2013, každú krajinu posúdia podľa toho, ako využila poskytnuté finančné prostriedky. Ak nebudú vynaložené efektívne, štát dostane menej."
P. Weiss vraví o 20 - 25 rokoch, kým sa dostaneme na hospodársku úroveň krajín EÚ. S tým súvisí aj sociálna úroveň Slovenska. Pripravované daňová reforma u nás, zavedením rovnej dane, podľa neho prenesie bremeno dane na ekonomicky najslabšiu vrstvu obyvateľstva: "Poklesne domáca spotreba a utlmí malé a stredné podnikanie. Zapríčiní presuny obyvateľov do silnejších regiónov a vysťahovalectvo." Presadzuje európsky sociálny model solidarity so sociálne slabšími krajinami a rovnaké príležitosti pre všetkých. "To, čo sa u nás pripravuje v súvislosti s daňou, je v rozpore s európskymi trendmi," doplnil P. Weiss.
Na druhej strane sa vyjadril, že ľudia majú tendenciu vytrestať politikov za reformy a sváry v rámci vládnej koalície. To sa môže premietnuť aj do neúspechu referenda o vstupe do EÚ, 16. - 17. mája. "Po skúsenostiach s nízkou účasťou v maďarskom referende by mala nastať mobilizácia všetkých politických strán v SR. Politici musia ísť do obcí a priamym kontaktom motivovať ľudí k účasti v referende. Výskumy ukázali, že až 30 percent občanov nečíta noviny. Je potrebné im vysvetliť, že neúčasťou v referende potrestajú hlavne seba. Ak nebude platné, náš vstup do EÚ schvália poslanci v parlamente trojpätinovou väčšinou. Ale môže nastať reťazová reakcia v EÚ. Čo budú brať ako nosné? Referendum alebo hlasovanie poslancov? Môže to ohroziť vstupy nových krajín do EÚ a naša krajina stratí kredit."
Názorom P. Weissa je, že referendum by nemalo byť predmetom politických bojov a revanše od občanov. Hlavne v Prešovskom kraji, kde sú tendencie ignorovať referendum, by si mali ľudia uvedomiť, že prejaviť svoj názor, aj keď záporný, je ich najväčšou slobodou. Navyše náš vstup do EÚ prinesie rozvoj a pracovné príležitosti aj v tomto najzaostalejšom regióne Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš