života. V Saudskej Arábii, kde vládne večné leto a teploty dosahujú vyše 50 stupňov, vítanie jari nepoznajú. Aj preto je pre Ammara Qariho Veľká noc na Slovensku nevšedným zážitkom. Počítačový inžinier sa pri návrate zo štúdia vo Veľkej Británii do rodnej Mekky, svetoznámeho pútnického mesta moslimov, zastavil na pár dní na Slovensku. V Spišských Vlachoch, s kamarátkou Luciou a jej rodinou, zažíva pravú Veľkú noc so všetkým, čo k nej patrí. Teda aj so šibačkou a oblievačkou.
Tieto zvyky sú pre mladého Araba novinkou. V Anglicku vnímal veľkonočné sviatky ako normálne dni. "Ľudia nepracujú, ostávajú doma, chodia na nákupy. Podľa tradície kupujú pohľadnice a darujú ich známym. To je všetko. Tu u vás sa všetko čistí, upratuje, domáca pani pripravuje dekorácie, zdobí dom. Som zvedavý, čo to bude, očakávam niečo veľkolepé," hovorí Ammar. Jeho slovenskí hostitelia ho oboznámili aj s tradíciami veľkonočného pondelka. Na korbáč sa díval spočiatku nedôverčivo, aj predstava oblievačky ho zaskočila. Rovnako ako naša otázka, či ako poriadny hosť dodrží naše zvyky a vyšibe i pooblieva dievčence aj ženy z hostiteľskej rodiny. "Myslím si, že žene možno takto skôr ublížiť ako ju prekvapiť. Uvidím, či sa im to bude páčiť. Ak si to budú želať, tak budú vo vani aj pol dňa," ukázal Ammar zmysel pre humor.
Okrem veľkonočných zážitkov si so sebou odnesie aj spomienky na krásne zákutia Slovenska, na Slovenský raj, Spišský hrad, ľadové jaskyne, na ľudí, ktorých spoznal. Na Spiši ho fascinoval pokoj a ticho, ktoré tu vládne. "Nechápem, prečo ľudia navštevujú veľké mestá ako je Londýn, kde je ruch a kde vidia len autá, nič iné," dodáva Ammar po túre v Prielome Hornádu, na Čingove a na Kláštorisku. Teší sa, ako doma porozpráva svojim blízkym o slovenskej Veľkej noci. Naše tradície však v Saudskej Arábii skúšať rozhodne nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš