dokumentáciu vyčlenili 1 milión korún, tak by to okresnému mestu mohlo len prospieť. Ide o úpravu centra mesta s dopravným riešením, vypojenie mesta na obchvat zo smeru od sídliska Lúčna, statické posúdenie rozostavanej športovej haly, letné kúpalisko s amfiteátrom, rekonštrukciu mestskej športovej haly v centre mesta a prekrytie zimného štadióna.
Na akcie, ktoré rozbehnú v tomto roku, vo Vranove nad Topľou odsúhlasili z vlastného fondu rozvoja bývania mesta 19,275 milióna korún, z čoho prevážna časť finančných prostriedkov pôjde na výstavbu rozostavaného 18 - bytového domu. Ďalších 2,7 milióna korún je určených na 1. etapu rekonštrukcie Domu smútku vo Vranove a 1,2 milióna korún na rekonštrukciu detských ihrísk.
Z nevyčerpaných prostriedkov získaných z ministerstva financií za plynofikáciu mesta je určených 6,2 milióna korún na výstavbu Domu smútku v Lomnici, rekonštrukciu mestskej športovej haly a vybudovanie zberných stanovíšť pre kontajnery na separovaný zber tuhého komunálneho odpadu.
Na výstavbu 74-bytového domu je určených 73,11 milióna korún, na výstavbu ďalších troch 18-bytových domov 59,4 milióna korún a na výstavbu nájomných bytov prestavbou nebytových priestorov 11,8 milióna korún. Tieto akcie budú financované z dotácie ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a úverom z komerčnej banky.
Okrem toho rozvojový program mesta Vranov nad Topľou ráta v tomto roku aj s dotáciou ministerstva školstva vo výške 10 miliónov korún na dostavbu 20-triednej Základnej školy na sídlisku Lúčna.
Ostatné akcie, ktoré boli vecne schválené, ale neboli finančne vykryté rozpočtom, budú realizované postupne v ďalších rokoch volebného obdobia podľa finančných možnosti mesta.
Pôvodne takýto osud očakával aj výstavbu sociálnych bytov v mestskej časti Čemerné. Keďže však Úrad vlády SR prostredníctvom splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity disponuje finančnými prostriedkami pre výstavbu bytov nižšej kategórie pre Rómov, členovia vranovskej mestskej rady sa na štvrtkovom zasadnutí rozhodli predložiť poslancom na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva návrh na využitie tejto možnosti. Štátna dotácia by v tomto prípade pokrývala 80 percent nákladov a zvyšok by išiel buď z prostriedkov mesta, alebo by bol vykrytý prácou budúcich užívateľov bytov.
"Pokiaľ dostaneme finančné prostriedky od štátu, tak by sme do výstavby bytov išli. Záležať však bude na poslancoch, ako sa k tejto možnosti postavia," uviedla pre náš denník vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia Mestského úradu Vlasta Štefániková. Vo Vranove nad Topľou zatiaľ forsírujú prípravné práce, pretože sa o tejto možnosti dozvedeli len nedávno a nemajú hotový ani zastavovaci plánik, podľa ktorého by mohli určiť, koľko domov by sa zmestilo na uvažovanú mestskú parcelu.
Záujemcov o tieto byty z radov Rómov by v Čemernom bolo dosť. "Boli sme tam urobiť prieskum a hneď prišlo vyše 30 záujemcov," poznamenala V. Štefániková. Ak by sa mesto pustilo do výstavby takýchto bytov, dostane štátny príspevok aj na prípravu projektovej dokumentácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš