poslancov informoval, že v apríli 2002 nadobudol účinnosť zákon, ktorý policajtov zaradil pod verejnú službu. V nadväznosti na platný Zákonník práce sa znížil fond pracovnej doby policajta, čo v praxi pri 22 policajtoch znamená ročné obmedzenie policajnej práce o 2 640 hodín.
Tiež podotkol, že v minulom roku jeden zamestnanec mestskej polície absolvoval trojmesačný odborný výcvik a ďalší traja do 30. júna 2003 sú povinní doplniť si úplné stredné vzdelanie.
"Z pohľadu závažnej kriminality sa mesto Bardejov javí ako bezpečné," konštatoval Šimco. Uviedol, že od januára do decembra 2002 zaznamenali 1 593 priestupkov, čo je v porovnaní s rokom 2001 pokles o 117. Z celkového počtu priestupkov bolo 823 riešených blokovým konaním vo výške 187 100 korún.
Najviac priestupkov bardejovská Mestská polícia zaznamenala proti poriadku v správe, kde patria skutkové stavy vyplývajúce z nedisciplinovanosti občanov vo vzťahu k správnemu orgánu, teda proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, na úseku podnikania, hospodárenia s bytmi, ochrany pred alkoholizmom atď. V uplynulom roku mestská polícia riešila cez tisíc takýchto prípadov. Vyše 300 priestupkov sa zase týkalo verejného poriadku, tiež riešili priestupky proti občianskemu spolunažívaniu a proti majetku.
Poslanci predloženú správu o činnosti mestskej polície nenechali bez pripomienok, od viacerých odznelo konštatovanie, že ich málo vidieť v uliciach. Poslanec Vladimír Savčinský (DS) skonštatoval, že mestská polícia by mala robiť viac, najmä keď sa jej rozpočet zvýšil o milión korún, "aby občania mali pocit, že im mestskú políciu naozaj treba". Paradoxným sa mu zdal aj údaj, že mestská polícia posledné štyri roky vykazuje znižovanie počtu spáchaných priestupkov.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš