neposielali do školy. "Blicerov" je, najmä v školách, ktoré navštevujú rómski žiaci stále dosť. V prípade, že žiak vymešká tri dni školského vyučovania bez ospravedlnenia, obec môže jeho rodičom siahnuť na rodinné prídavky. Problém je však v tom, že učitelia sa v obave o svoju bezpečnosť boja takéto prípady hlásiť kompetentným.
Riaditeľka Základnej školy (ZŠ) v obci Stráne pod Tatrami Ladislava Pitoňáková tvrdí, že niektorí rodičia sú mimoriadne agresívni. "Po tom, čo začal platiť prísnejší zákon, sa množia vyhrážky na adresu našich učiteľov. Aj mne osobne sa stalo, že mi niektorí vulgárne nadávali," konštatovala pre náš denník riaditeľka. Ako dodala, počas niekoľko ročnej praxe sa s takou agresivitou niektorých ľudí ešte nestretla. "Myslím si, že myšlienka zákona nie je zlá. Skôr je problém vysvetliť to dostatočne ľuďom. Mnohí z nich sú mentálne na takej úrovni, že aj poldenné vysvetľovanie jednoducho nepochopia," vysvetlila L. Pitoňáková.
Učebnicovým príkladom úplného nepochopenia nových legislatívnych pravidiel sú traja žiaci spomenutej ZŠ. Jeden z nich má do dnešných dní vymeškaných takmer 360 vyučovacích hodín, ďalší 259. Všetci bývajú v rómskej osade za obcou. Desaťročný mozgovou obrnou postihnutý chlapec Marek sa v škole neukázal od októbra minulého roka. Jeho otec tvrdí, že na vyučovanie nemôže, pretože nevládze sám chodiť a z osady je do ZŠ takmer kilometer cesty. "Rád by som ho do školy poslal, ale nebudem ho predsa dvakrát denne nosiť na chrbte," konštatuje otec. Riaditeľka oponuje, že chlapcovi pripravili po dohovore s rodičmi špeciálny študijný plán. Na vyučovanie mal prísť iba dvakrát do týždňa.
Ako sme sa v osade dozvedeli, rodičia deti neposielajú do školy z oveľa prozaickejších dôvodov. "Nemám im z čoho kúpiť desiatu. Nechcem, aby bolo moje dieťa hladné, preto ho do školy neposielam," povedala nám matka jedného z najväčších "blicerov". Na otázku, čo keď jej siahnu na rodinné prídavky odpovedala, že ak sa tak stane, dieťa do školy pošle.
Rómska aktivistka z Občianskeho združenia Komunita, miesto pre každého Matilda Kaprálová hovorí, že po zmene zákona sa veľa zmenilo k lepšiemu. "Mnohí si uvedomili, že dieťa vzdelanie potrebuje, žiaľ niektorí to nepochopili dodnes a vykašlú sa na to, ale tí sú v menšine. U niektorých rodičov sa veľa zlepšilo. Máme tu dokonca žiaka, ktorý chodí na kežmarské gymnázium, niekoľko dievčat sa hlási na osemročné gymnázium," konštatovala aktivistka.
Podľa slov starostu obce Petra Pitoňáka sa minulý týždeň uskutočnilo stretnutie za účasti všetkých rodičov žiakov, záškolákov, vedenia školy i poslancov Obecného zastupiteľstva. "Týmto rodičom sme dali týždeň na to, aby si so svojimi deťmi urobili poriadok. Vysvetlili sme im, o čo ide. V opačnom prípade budeme postupovať podľa platného zákona a obec sa stane osobitným príjemcom prídavkov na deti," dodal na záver starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš