Korzár logo Korzár Spiš

Mladý Novovešťan býva v kanadskom meste Calgary na ulici Za Hornádom

Dva a pol roka trvalo 33-ročnému Vladislavovi zo Spišskej Novej Vsi, kým sa definitívne rozhodol opustiť Slovensko. Za oceán ho vyhnalo to, čo stovky

ďalších mladých Slovákov - mizivé šance v našej krajine viesť normálny život a z výplaty vysokoškolsky vzdelaného človeka zadovážiť si to, čo je v okolitom svete bežným štandardom. Po šiestich rokoch práce v hlavnom meste Slovenska si Vladislav o vlastnom byte nedovolil ani snívať. Dnes po ročnom pobyte v Kanade pomýšľa nad kúpou vlastného domu. Síce s pomocou banky, ale predsa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spišiaci bývajú v Calgary za Hornádom

"Napíšte prosím Vás, že život v Kanade nie je v žiadnom prípade prechádzkou ružovou záhradou, ale kto je pracovitý a snaží sa, má pred sebou sľubnú budúcnosť a šancu uplatniť sa. Bohužiaľ, na Slovensku musí byť človek asi dieťaťom šťasteny," lúčil sa so mnou mladý muž s odporúčaním pre mladých Spišiakov, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou dať nadobro zbohom svojmu domovu a skúsiť šťastie v krajine, ktorú mnohí nazývajú rajom pre prisťahovalcov. Ako vyplynulo z Vladislavovho rozprávania, v ďalekej Kanade nie je ako Spišiak jediný. Niekoľko desiatok ľudí z nášho regiónu dokonca v Calgary, tak trocha z nostalgie, tak trocha s humorom, nazýva medzi sebou ulicu, kde bývajú, Za Hornádom Street.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná výbava vysťahovalca - angličtina, vzdelanie a peniaze

Vladislav sa dostal do Kanady pomocou vládneho programu, prostredníctvom ktorého sa Kanaďania snažia vyriešiť slabé osídlenie krajiny. "Požiadal som o prisťahovalecké víza," popísal legálnu a zrejme najjednoduchšiu cestu, ako sa dostať do zasľúbenej zeme. Na to, aby definitívne mohol zbaliť kufre a opustiť Slovensko, musel spĺňať určité podmienky. Plusom pre neho bolo vysokoškolské vzdelanie a niekoľkoročná prax v odbore geodet. Podmienkou bolo samozrejme aj znalosť anglického jazyka a vo vrecku značná suma peňazí, ktorá prisťahovalcovi v Kanade slúži na štart do nového života. "Niečo som si nasporil, niečo mi požičali rodičia," odpovedal Vladislav na otázku, odkiaľ sa mu podarilo zohnať sumu, ktorá obsahuje niekoľko núl.

SkryťVypnúť reklamu

Pomoc rodáka je za oceánom potrebná ako soľ

"V Kanade sa Slováci k sebe hlásia a ak je treba, vzájomne si pomôžu. Funguje to tam asi tak, že každý tam niekoho pozná a odporúča vás naňho," začal Vladislav z rozprávaním, ako sa udomácňoval v Kanade. V úplných začiatkoch mu pomohla kamarátka zo Spišskej Novej Vsi, ktorá spolu s manželom a deťmi žije v Calgary už päť rokov. Tá mu totiž zohnala bývanie. "Najprv som býval v podnájme v rodinnom dome u mladých manželov veterinárov z Košíc. Tí žijú v Kanade už dva roky," upresňuje Vladislav. Manželský pár mu zase poradil, kde by si mohol zháňať prácu, neskôr mu dokonca predali aj svoje auto.

Inžinier zo Spiša sa v Kanade živil aj umývaním riadov

"Prvé štyri mesiace som pracoval v jednej reštaurácii v kuchyni ako pomocný personál. Umýval som riady," bez okolkov priznáva Novovešťan s vysokoškolským vzdelaním. Po ťažkých začiatkoch si však našiel prácu vo svojom odbore. Dnes síce pracuje ešte ako technik, po tom, ako mu tamojšie úrady uznajú vzdelanie, ktoré nadobudol na Slovensku, postúpi do inžinierskej pozície.

SkryťVypnúť reklamu

"Mojim prvým cieľom, hneď ako som prišiel do Kanady, bolo zdokonaliť sa v jazyku. Vo svojom prvom zamestnaní som spoznal Ivonu z Poľska. V Kanade bola už takmer tri roky, jej znalosť anglického jazyka však bola veľmi chabá. Z tohto dôvodu profesionálne stagnovala, stále pracovala ako upratovačka. Podľa mňa hlavným dôvodom bolo to, že sa vždy pohybovala iba medzi poľskou komunitou," vysvetľuje Vladislav.

V Kanade je takmer každý prisťahovalcom

Kým si našinec na začiatku svojho pobytu vo väčšine krajinách musí zvykať nosiť nálepku prisťahovalca a zápasiť s averziou domácich, v Kanade sa takéto "národné zvyky" nepestujú. "V tejto krajine nie skoro nik čistokrvný Kanaďan. Každá má odniekiaľ predkov. Moji kolegovia v práci sú síce narodení v Kanade, veľa z nich má však európske priezviská. Keď som sa s nimi na túto tému rozprával, vyplynulo, že jeden má maďarských, iný zase ruských rodičov či prarodičov. Podobne je to s mojou priateľkou. Jej starí rodičia prišli do Kanady z Ukrajiny. Jej matka hovorí dokonca ešte plynulo rusky. Najviac je však v Kanade asi Poliakov," hodnotí národnostnú mozaiku za oceánom Vladislav. Podľa jeho slov všade na úradoch, v obchodoch sú domáci pripravení akceptovať cudzincov, dokonca tolerovať ich niekedy váhavú angličtinu.

Vládne kurzy "vyliečia" prisťahovalcov aj zo smútku po domove

Samotná vláda všemožne pomáha prisťahovalcom nájsť v Kanade domov. "Prisťahovalcom ponúkajú napríklad zadarmo jazykový kurz. Kvôli množstvu záujemcov je však čakacia doba aj tri mesiace. Ja som napríklad absolvoval kurz, tiež zadarmo, na ktorom nás učili, ako sa uchádzať o zamestnanie. Okrem toho bol to aj akýsi kurz psychológie. Lektori nás totiž doslova učili nepodliehať pesimizmu ďaleko od domova, ako rozvíjať svoju osobnosť v novom prostredí," popisuje štátnu opateru o prisťahovalcov Vladislav.

Kradne nám Kanada vzdelaných mladých ľudí?

Dnes tento mladý muž býva so svojím slovenským kamarátom a manželským párom z Vranova nad Topľou v prenajatom dome. Má zamestnanie podobné tomu, ktoré vykonával v Bratislave, ako hovorí, slušne zarobí. Čo je najdôležitejšie, pred sebou má kopec plánov, ktoré by sa mu na Slovensku, podľa jeho slov, asi ťažko podarilo zrealizovať. Na otázku, či ľutuje rozhodnutie spred roka opustiť svojich rodičov, známych a priateľov na Slovensku a odcestovať ďaleko za oceán, hovorí jednoznačne "nie" Podľa štatistických údajov za posledných desať rokov sa do Kanady vysťahovalo približne 1 500 Slovákov.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 879
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 916
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 708
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu