Montanwerke Brixlegg - je priblížiť úroveň krompašskej huty európskemu štandardu.
Podľa zahraničného investora vládne v krompašských Kovohutách v porovnaní s európskym priemyslom prezamestnanosť. Z tohto dôvodu tridsiatim dvom pracovníkom z prevádzky elektrolýza medi beží už v týchto dňoch výpovedná lehota. Okrem toho o prácu prišlo v predchádzajúcom období devätnásť ľudí. "Uvidíme, ako sa nám podarí naštartovať výrobu a koľko prostriedkov budeme mať na nové investície," odpovedal nám člen výkonného predstavenstva Ján Šimko na otázku, či rady nezamestnaných v Krompachoch rozšíria prípadne aj ďalší pracovníci z Kovohút.
"V čase socializmu závody typu Kovohút patrili štátu. Dnes je situácia iná. Naším cieľom je investovať v Krompachoch a samozrejme čakáme aj spätný finančný efekt. Ak zarobí firma, zarobí aj zamestnanec," vyjadril sa člen predstavenstva Wolfgang Leutloff (na snímke). Ako ďalej upresnil, spoločnosť musí v prvom rade obnoviť zastaraný technologický park, čo stojí nemalé peniaze. Doteraz rakúsky akcionár preinvestoval v Kovohutách 5 miliónov eúr. Tohto roku má zase v pláne sproduktívniť výrobu aj pomocou finančnej injekcie vo výške 50 miliónov korún. "Všetko však závisí od dostupných zdrojov," upresnil W. Leutloff, pričom sa kriticky vyjadril na adresu slovenských bánk. Tie totiž podľa neho neradi poskytujú úver na realizáciu projektov.
Oddnes Kovohuty štartujú novú výrobu anód z medeného odpadu práve pre rakúskeho akcionára, ktorý ich ďalej spracuje v rakúskej fabrike. Ročná produkcia by mala predstavovať 24-tisíc ton. Finálnym výrobkom Kovohút naďalej zstáva medený drôt výrobná ročná kapacita predstavuje 30-tisíc ton. "Máj a jún tohto roku, to bude takzvaná nábehová krivka," povedal na margo výroby v Kovohutách J. Šimko. Júl toht roku by sa v krompašskej hute mal niesť v znamení stabilizácie.
Momentálne v Kovohutách v Krompachoch pracuje 419 ľudí. V minulom roku ich priemerná mesačná mzda činila takmer 12-tisíc korún. "V rámci kolektívnej zmluvy od 1. apríla tohto roku sú platy vyššie o osem percent," upresnil J. Šimko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš