Najbližšie miesto, kde dostanete kúpiť kolok potrebný na akýkoľvek úkon, je totiž od budovy úradu vzdialené približne pol kilometra.
"Nedávno som si bola na katastrálnom úrade niečo vybaviť a potrebovala som kolok. Kedysi ceniny predávala súkromná firma vo veďlalšej budove, vzdialená iba niekoľko metrov, takže to nebol problém. Teraz však musím šliapať vyše pol kilometra do centra mesta, na hlavnú poštu, alebo na poštu na železničnej stanici. Neviem, či je to normálne. Najprv čakáte v rade na prijatie, potom zabijete skoro hodinu tým, že si idete pre kolok a znova musíte prísť na úrad a čakať kým vás vybavia. Keď nemáte dostatok trpezlivosti, mávnete rukou a prídete na druhý deň. Ja osobne som ešte zdravá, nemám nejaké problémy, toľko sa prejdem. Ale čo keď príde nejaká babička o paličke? Pýtam sa, prečo nemôžu kolky predávať priamo na úrade? Je to taký problém Za tie dane, čo platíme by sme mali mať predsa čo najkvalitnejšie služby, nie?" posťažovala sa nám jedna z našich čitateliek, ktorá si nepriala byť menovaná.
Ako sme sa dozvedeli podobná situácia je aj v susednom Kežmarku a v Starej Ľubovni. Tam síce ľudia nemusia po kolky chodiť až tak ďaleko, ale tiež ich neobslúžia priamo v budove KÚ.
Príkladom pre katastrálne úrady môže byť Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Poprade. Vo vestibule je súkromný novinový stánok, kde okrem časopisov dostanete kúpiť aj kolky v rôznych hodnotách. Od okienka stačí zísť o poschodie nižšie.
Nemenovaná pracovníčka KÚ v Poprade uviedla, že tento problém registrujú, ale momentálne nevedia nájsť riešenie. "Je nám naozaj ľúto, že ľudia musia chodiť kupovať kolky tak ďaleko. Ešte donedávna predávala kolky jedna komerčná firma súdliaca v našej budove. Momentálne je taký stav, že kolky nepredáva nikto, najbližšie je asi pošta. My, žiaľ predaj kolkov nemáme v náplni práce. Ak by sme aj mali, potrebujeme k tomu pokladne a pracovnú silu, ktorá by predaj vykonávala. Stav pracovníkov je taký, že ledva stíhame robiť to čo nám zo zákona prináleží. Neviem si predstaviť, že by sa pracovníci zaoberali ešte aj predajom kolkov," podotkla pracovníčka KÚ. Ako dodala, problém by bol aj s priestormi.
Riaditeľka KÚ v Kežmarku Mária Buricová podotkla, že hoci si ľudia musia chodiť kupovať kolky mimo budovy, zatiaľ nezaznamenala na tento problém sťažnosti. "Ak by sme mali k dispozícii v pokladňu a pracovnú silu, nevidím v tom problém," povedala nám.
Šéfka Krajského úradu katastra v Prešove Mára Berdisová prisľúbila daný stav riešiť. Podľa jej slov to však nebude ľahké. "Na najbližšej porade sa budeme týmto zaoberať. Naši pracovníci stále doháňajú resty z minulých rokov. Predaj kolkov priamo pracovníkmi nevidím veľmi reálne. Tí sú tam v prvom rade nato, aby robili odbornú prácu. Ak by sme niekoho poverili predajom, museli by sme mu navýšiť plat a na to nemáme finančné prostriedky. Už teraz robia ľudia nadčasy aby všetko stihli. Vidím to tak, že by sme mohli osloviť nejakého predajcu v blízkosti budovy, aby okrem iného tovaru predával aj kolky," načrtla možné riešenie M. Berdisová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš