podujatie, ktoré organizačne zastrešuje Slovenská speleologická spoločnosť (SSS) a jednotlivé kluby zo Slovenska i zahraničia tu za pomoci audiovizuálnych prednášok a výstav prezentujú výsledky svojej práce za uplynulý rok.
Kým v minulom roku bola nosnou ideou Speleomítingu záchrana maďarského jaskyniara, tohtoročnému stretnutiu dominovali objav štvrtej najdlhšej horizontálnej jaskyne v kremenci na svete Jaskyne Krištáľových očí vo Venezuele, ktorá má dĺžku 2 500 metrov. Objavili ju slovenskí speleológovia vo februári. Ako nám povedala jedna z hlavných organizátoriek stretnutia Oľga Mihálová, možno žeby jaskyňa bola aj dlhšia, ale jaskyniari už nemali viac času bádať. "Myslím si, že je to solídny úspech a dúfam, že sa tam chlapci ešte vrátia," podotkla jaskyniarka. Za úspech považuje speleologička aj objav jaskyne v kosovskej Velikej Klisure, ako aj ďalšie bádania a objavy v chorvátskom krase Velebitu, kde skúmali jaskyňu Lukina. V jaskyni Medúza objavili Slováci najdlhšiu vertikálu sveta hlbokú 450 metrov. "Zo slovenských lokalít je zaujímavá Plavecká priepasť pri Plaveckom Podhradí. Patrí medzi veľmi pekné jaskyne a v Karpatoch patrí medzi raritu," podotkla O. Mihálová.
Jaskyniari sa venovali aj prozaickejším veciam. Valné zhromaždenie SSS si za predsedu zvolilo Bohuslava Kortmana. Za posledné štyri roky pribudlo niekoľko nových jaskyniarskych klubov a skupín. V súčasnosti je na Slovensku bezmála 800 aktívnych jaskyniarov, dobrovoľníkov vo viac ako štyridsiatich kluboch. Vznikajú aj v takých regiónoch, kde je jaskýň menej, i keď na Slovensku je ich vyše 4 500.
Jaskyniarov v súčasnosti asi najviac trápi nový zákon o ochrane prírody a krajiny. Ten sprísňuje podstatnou mierou vstup a správanie v jaskyniach. "Tieto veci nás, ako praktických jaskyniarov zaujímajú a zároveň hľadáme spôsob, ako za týchto podmienok našu činnosť rozvíjať tak, aby sme s ňou boli spokojní nielen my, ale aj tí, čo majú povinnosť zo zákona o jaskyne sa starať," uviedol predseda SSS.
Istý pokrok by slovenskí speleológovia chceli urobiť aj v oblasti dobrovoľnej záchrannej služby. "Minuloročné udalosti v Maďarsku ukázali, že dobrovoľná záchranárska činnosť má svoje opodstatnenie," podotkol predseda B.Kortman. SSS sa chce viac orientovať aj na ochranu jaskýň. "Keďže situácia sa vzhľadom na prijatie nového zákona zmenila, hľadáme spôsob na to, aby sme mohli jaskyne navštevovať, robiť v nich prieskum a súčastne ich aj chrániť," uzavrel B. Kortman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš