rehabilitačné pobyty hemofilikov. Deje sa tak pri príležitosti Svetového dňa hemofílie, ktorým je 17. apríl. Záštitu nad akciou prebral reprezentant SR a hokejista tímu NHL Philadelphia Flyers Michal Handzuš.
Od 14. do 17. apríla sa občania dozvedia formou letáčikov o problémoch a možnostiach liečby tejto choroby. Každý deň, medzi 13. a 18. hodinou budú v priestoroch TESCO chodiť pracovníci v žltom oblečení a logom SHZ so schránkami. Oboznámia občanom so zámerom finančnej zbierky. Príspevok je dobrovoľný.
„Hemofíliou, vrodenou koagulačnou chorobou, pri ktorej pacienti trpia poruchou zrážanlivosti krvi, je na Slovensku postihnutých 1 200 ľudí. Z toho je 650 najťažších prípadov. SHZ sa prvýkrát pustilo do zbierkovej akcie, s povolením Ministerstva vnútra SR. Jej výťažok poputuje na rehabilitačné pobyty detí a mládeže. Pre deti do 6 rokov s matkami poskytne svoje služby rehabilitačné centrum v Žemberovciach. Mladí ľudia, ktorí majú v dôsledku hemofílie problémy s pohybovým ústrojenstvom budú mať v júli pripravené dvojtýždňové liečenie v Turčianskych Tepliciach. V spolupráci s Maďarským hemofilickým združením sme zabezpečili mladým pacientom s ľahším postihnutím rehabilitáciu pri Balatone," povedal nám člen rozšíreného republikového výboru SHZ a predseda revíznej komisie SHZ na Slovensku Ján Frisík.
V rámci Prešovského kraja má na starosti finančnú zbierku za okres Prešov: „Hemofíliu, ktorá postihuje prevažne mužov, prenášajú matky na synov. Je to dedičná choroba, ktorou trpel aj potomok cárskej rodiny Romanovovcov v Rusku. Ak sa včas nediagnostikuje a nelieči, spoločensky a pracovne môžu byť pacienti handicapovaní. Ak sa krv usadí v kĺboch končatín a stuhne, je to bolestivé a môže spôsobiť aj úplné a doživotné znehybnenie. Šport je pre týchto ľudí značne obmedzený. Musia byť pod stálym lekárskym dozorom."
Pri zdravotných úkonoch, ktoré sú pre zdravého človeka relatívne bezpečné, ako sú operácie, či trhanie zubov alebo len buchnutie, potrebujú hemofilici preparáty aj niekoľkotisícovej hodnoty. Podľa J. Frisíka liečenie jedného pacienta stojí ročne štát 150- až 200-tisíc korún: „Verím, že na východe Slovenska je dosť ľudí, ktorí v súčasnej ekonomickej situácii vedia pomôcť deťom a mládeži, ktorí trpia hemofíliou. Zbierka sa istotne neminie účelu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš