od júla minulého roku prešlo do kompetencie miestnych samospráv. Reagovala tak na dohodovacie konania, ktoré s jednotlivými obcami prebiehali na okresných úradoch a v Prešovskom kraji boli ukončené v utorok na Krajskom úrade Prešov za účasti predstaviteľov ministerstva školstva. Keďže tí na dohodovacom konaní v Prešove vyhlásili, že rozpis prostriedkov ministerstva školstva pre financovanie školstva v roku 2003 je záväzný a nebude zvyšovaný, Rada ZMOVR protestuje proti takémuto postoju ústredných štátnych orgánov.
"Dôrazne žiadame Ministerstvo školstva a Ministerstvo financií SR o opätovné prehodnotenie tzv. záväzného limitu pre rok 2003 vzhľadom na skutočnosť, že sa ide o prenesený výkon štátnej správy. V zmysle uvedeného požadujeme plné vykrytie finančných rozdielov," uvádza sa v stanovisku Rady ZMOVR. Len v okrese Vranov nad Topľou, kde je 29 málotriednych základných škôl (ZŠ), 18 plnoorganizovaných ZŠ a 59 materských škôl, rozdiel vo fixných výdavkoch predstavuje čiastku 6,629 milióna korún a vo variabilných výdavkoch 20,455 milióna korún. V poslednej čiastke je zahrnutá aj tretina modernizačných dlhov jednotlivých škôl a školských zariadení v okrese. Starostovia obcí a primátori miest okresu Vranov nad Topľou argumentujú tým, že prepočet koeficientov nárastu cien neodráža skutočný nárast cien energií roku 2003 oproti roku 2001, ktorý bol základom pre výpočet potrebných finančných prostriedkov na prevádzku škôl v tomto roku.
Na rokovaní Rady ZMOVR starosta obce Kladzany Daniel Lorinc koeficienty, podľa ktorých ministerstvo školstva vyratávalo tohtoročnú dotáciu samosprávam, nazval "bulharskými koeficientmi", ktoré by si vycucal z prsta hociktorý žiak základnej školy. Pobúrenie starostov obcí je ľahko pochopiť, pretože len v tomto okrese je okolo desať obcí s podhodnotenými rozpočtami na fixné výdavky škôl, ktoré pokrývajú objektívnu potrebu len do výšky 50 percent. Pritom ďalšie tri obce okresu ministerstvo školstva upozorňuje, že musí vrátiť po niekoľko tisíc korún z pridelenej dotácie na prvý polrok tohto roku, pretože vraj dostali viac ako 50 percent z ročnej dotácie. Najvážnejšia situácia spomedzi 18 plnoorganizovaných ZŠ v okrese Vranov nad Topľou je v obci Soľ. Obec dostala rozpis dotácie vo výške zhruba 700 tisíc korún, ale na platby za energie pre školu potrebuje viac ako 1,4 milióna korún.
Na včerajšom zasadnutí zaznela aj informácia, že v porovnaní s rokom 2002 tohtoročné rozpočty pre školy okresu sú o 11 miliónov korún menšie. V stanovisku Rady ZMOVR sa preto ďalej uvádza: "V prípade, že nedôjde k vykrytiu financovania našich škôl, samospráva sa bude musieť vzdať zriaďovateľskej funkcie delimitovaných škôl." Vedúca odboru školstva OÚ vo Vranove nad Topľou Danka Roziková nemohla potešiť nikoho z členov Rady ZMOVR: "Bolo by detinské sa nazdávať, že táto potreba by bola zrealizovaná." Ministerstvo školstva totiž navrhuje samosprávam dopĺňať financovanie škôl z vlastných zdrojov. Starostovia nie sú proti, hoci zaznievajú hlasy, že takéto financovanie by bolo porušením rozpočtových pravidiel, lenže požadujú, aby samospráva dostavala nie 12,5 percenta z podielových daní, ale 40 percent. Terajšie obecné rozpočty sú na takú úlohu príliš napäté a ledva postačujú na zabezpečenie samosprávnych funkcií obcí. Preto otázka školstva bude veľmi hlasito rezonovať na sneme Združenia miest a obcí Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš