podotkol na mimoriadnom januárovom zastupiteľstve v Bardejove poslanec Anton Karol. Sedemdesiatšesťročný dôchodca L. Štilicha totiž držal v tom čase už sedemnásť dní hladovku. Pripomíname, že jeho protest sa týkal situácie v Penzióne - domove dôchodcov Čergov v Bardejove, kde býva v garsónke. Hladovkár okrem iného žiadal od poslancov urobiť kontrolu hospodárenia v penzióne a odvolať riaditeľku tohto sociálneho zariadenia Annu Kurillovú.
Na spomínanom mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva poslanci zriadili osobitnú komisiu, ktorá sa mala požiadavkami Ladislava Štilichu zaoberať. Hladovkár následne hladovku prerušil. Neskôr sa však ešte vyhrážal, že bude pokračovať a že dokonca prestane prijímať tekutiny. Našťastie sa tak nestalo.
Na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva v Bardejove vystúpil poslanec Július Zbyňovský( na obr.), ktorý bol predsedom spomínanej komisie. Podal správu, ktorú poslanci vzali na vedomie. Konštatoval, že členovia komisie si vypočuli tak argumenty Ladislava Štilichu, ako aj riaditeľky Kurillovej a taktiež názory niektorých obyvateľov zariadenia. Vysvetlil, že MUDr. Štilicha podpsísal dohodu pre pobyt v penzióne v roku 1992. V nej mal garantovanú starostlivosť, ktorá zahŕňala vykurovanie, dodávku elektrickej energie a vody, štvrťročné upratovanie, jedenkrát mesačne žehlenie a mangľovanie bielizne, štvrťročne vypranie a vymanglovanie záclon a závesov, vymaľovanie obytnej jednotky raz za tri až štyri roky. Zbyňovský sa odvolal na vyhlášku ministerstiev zdravotníctva,práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorou sa v tom čase vykonával zákon o sociálnom zabezpečení: "Z neho vyplývalo, že v domovoch dôchodcov - v penziónoch uhrádzajú obyvatelia náklady za ubytovanie a základnú starostlivosť. Nikde však nie je uvedené, že súčasťou základnej starostlivosti v takomto zariadení musí byť ordinácia lekára, miestnosť pre zdravotné sestry, hosťovská miestnosť, či rehabilitačná miestnosť." Tento nadštandard podľa slov poslanca nebol uvedený ani v takzvaných ďalších službách, ktoré bolo možné v penzióne poskytnúť.
"Pranie bielizne, ktoré Ladislav Štilicha tiež podrobil kritike je v domove - penzióne pre dôchodcov plne v súlade s hygienickými predpismi. Je pravdou, že pranie sa uskutočňuje v jednej miestnosti, ale sú v nej štyri automatické práčky a štyri susičky. Bielizeň sa pred praním triedi, čiže nedochádza k miešaniu biologicky kontaminovaného prania s iným," dodal.
Na nespokojnosť hladovkára so zrušením hosťovskej a rehabilitačnej miestnosti uviedol: "Bolo chvályhodné, že vzhľadom na vtedajšie okolnosti zriaďovateľ tieto zriadil a zrušil ich vtedy, keď neboli využívané a stali sa ekonomicky neefektívnymi."
Na tvrdenie Štilichu, že domov dôchodcov bol z penziónu zriadený bez súhlasu štátneho okresného hygienika (okresným hygienikom v Bardejove je Július Zbyňovský - pozn. autorky), poznamenal: "Je pravdou, že kladný posudok hygienika nebol predložený štátnemu krajskému hygienikov v Prešove v súvislosti so šetrením sťažnosti MUDr. Štilichu, táto skutočnosť však nevylučuje, že takého rozhodnutie nebolo vydané." Tu sa poslanec Zbyňovský odvolal na prechod kompetencií a zmeny vo vedení domova, následne poznamenal, že vzhľadom na zistený nedostatok vydal okresný hygienik v októbri 2002 rozhodnutie, že súhlasí s uvedením Domova dôchodcov - penziónu Čergov do prevádzky. Napokon v správe odznelo, že poslanci nie sú kompetentní zaujať stanovisko k podozreniu z protiprávneho konania týkajúceho sa hospodárenia a nakladania so zverenými hodnotami a finančnými prostriedkami. Záverom J. Zbyňovský v mene komisie odkázal dôchodcovi Štilichovi, že ak nie je spokojný, môže sa domáhať svojho práva na súde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš