roka z okresných úradov (OÚ) na mestá a obce. Zároveň sa na miesto krajských úradov (KÚ) stali odvolacím orgánom OÚ. Prvým aprílom sa odvolacie kompetencie opäť preniesli na KÚ a vyvlastňovacie konania z OÚ na obce a mestá. OÚ zároveň vykonávali delimitácie finančných prostriedkov na mestá a obce.
Primátor Prešova Milan Benč podpísal začiatkom marca delimitačný protokol, podľa ktorého mestu pripadlo 5,74 funkčného miesta s bežnými výdavkami vo výške 1 405 749 korún. "Mesto Prešov vykonáva činnosť stavebného úradu aj pre 58 obcí v okrese, ktoré uzatvorili zmluvu s mestom o zriadení spoločného obecného úradu. Týmto obciam podľa delimitačného protokolu pripadá 2,5 funkčného miesta. Kapušany, Veľký Šariš a Široké s priľahlými obcami vytvorili ďalšie tri spoločné obecné úrady pre činnosť stavebného úradu. Im pripadlo 1,5 funkčného miesta," upresnil pre náš denník vedúci stavebného úradu v Prešove Marián Harčarík (na obr.).
V sumáre to znamená, že kým stavebný úrad pracoval pod OÚ, mal 14 odborných pracovníkov a 2 administratívne sily. Prechodom kompetencií pod samosprávu ma stavebný úrad k dispozícii 10 pracovníkov pre Prešov a všetky obce okresu. Na jedného pracovníka teraz pripadá 15 tis. obyvateľov, čo je o 5 tisíc viac ako predtým. Navyše do júna môžu občania žiadať dotácie zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
"Naši pracovníci budú enormne zaťažení a kontrolná činnosť sa bude vykonávať v obmedzenom rozsahu," doplnil M. Harčarík. Dodal, že delimitačný protokol obsahuje aj výšku finnačných prostriedkov, ktoré prináležia mestu a obciam na vykonávanie činností stavebného úradu: "Štát dodnes peniaze nepoukázal. Teraz pracujeme na úkor mestského rozpočtu. Predpokladáme však, že počas roka štát problém s finančnými prostriedkami vyrieši."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš