Slovensku. Podľa kresťanských demokratov zákon, ktorý umožňuje prerušenie tehotenstva do 12 týždňa, je v rozpore s ústavou. Tá zakotvuje, že každý má právo na život a že život je hodný ochrany už pred narodením. KORZÁR sa na túto tému rozprával s podpredsedom KDH Danielom Lipšicom.
Prečo KDH iniciuje zákaz interrupcií?
"Náš návrh smeruje k tej časti interrupčného zákona, ktorá umožňuje vykonanie interrupcie v prvých dvanástich týždňov tehotenstva na žiadosť ženy, bez uvedenia akéhokoľvek dôvodu. Ústava síce zaručuje právo na súkromie, ktoré hovorí, že žena sa môže rozhodnúť o svojej gravidite. Je to však v konflikte s ústavným právom na život. Musí sa to však riešiť, ale v rovnováhe. Ak zákonodarca dovolí vykonanie interrupcie do 12 týždňa, tak povyšuje právo na súkromie pred právo na život. V tomto prípade sa teda nerešpektuje ústavný príkaz, že obidva práva musia byť v rovnováhe."
Ak Ústavný súd rozhodne vo váš prospech, ako to bude vyzerať v praxi?
"Predmetom Ústavného súdu nebude posudzovať morálnosť, ale ústavnosť vykonávania interrupcií. V prípade, ak by nášmu návrhu Ústavný súd vyhovel, interrupcie by nemuseli byť zakázané, ak existujú vážne dôvody. Určite medzi ne patria situácie, kedy je ohrozené zdravie matky alebo keď ide o ťažko poškodený plod, prípadne, keď k otehotneniu došlo následkom trestného činu znásilnenia či incestu."
Zatiaľ hovoríme iba o ženách. Čo však štát, ako by mohol pomôcť žene, ktorá z akýchkoľvek dôvodov nechce alebo nemôže vychovávať svoje dieťa?
"Povinnosťou štátu je podľa mňa ponúknuť žene alternatívu, a to alternatívu života a nie alternatívu smrti. Ide o zabezpečenie adekvátnej finančnej a sociálnej pomoci v gravidite. Okrem toho, ak nebude chcieť sama vychovávať svoje dieťa, zabezpečiť flexibilnú a rýchlu adopciu. Je v záujme každého dieťaťa, aby vyrastalo v rodine a nie v detskom domove. Na Slovensku žijú stovky, tisíce manželských párov, ktoré čakajú na adopciu."
Myslíte si, že konzervatívni Slováci sú schopní akceptovať a tolerovať ženu, ktorá sa nebude tajiť tým, že dala dieťa na adopciu?
"Som veľmi ďaleko od toho, aby som morálne hodnotil ženu, ktorá podstúpi interrupciu. Myslím si, že každý z nás je však inštinktívne proti zániku jednej formy ľudského nevinného života, nech už ho nazveme akokoľvek - plod, embryo, nenarodené dieťa."
Okolité krajiny okrem Poľska však majú podobnú legislatívu v prípade interrupcií ako my.
"Nie je to pravda. Poľsko a Írsko sú na tom najprísnejšie a my máme zase jednu z najbenevolentnejších legislatív na svete. Prísnejšiu úpravu interrupcií má Španielsko, Nemecko, Taliansko a Veľká Británia, čiže veľká časť Európskej únie."
Ovplyvní podľa vás táto téma náš nádejný vstup do EÚ?
"Medzi vstupom do EÚ a zákazom interrupcií nie je žiadna súvislosť. Európska legislatíva túto otázku neupravuje. Záleží na suverénnej právomoci každého členského štátu, aby si túto problematiku riešil podľa vlastného uváženia. Podľa mňa Európa je veľmi heterogénna v rámci kultúry a tradícií, bolo by preto nesprávne, keby sa Brusel snažil unifikovať právnu úpravu v týchto etických otázkach."
Má KDH na zreteli aj prípadnú interrupčnú turistiku?
"Informácie v médiách o takzvanej interrupčnej turistike sú podľa mňa prehnané a nepodložené žiadnymi údajmi."
Vaši politickí oponenti tvrdia, že práve presadzovaním úpravy zákona o interrupciách sa vaše hnutie snaží zahmlievať iné pálčivejšie problémy.
"Naopak, my sa venujeme aj iným problémom ako sú sociálne, ekonomické a bezpečnostné. KDH nikdy na otázke interrupcií nezískalo na popularite, skôr naopak. Náš postoj je principiálny, pretože veríme tomu, čo hovoríme."
Ako minister zavádzate vo svojom rezorte zmeny, ktoré do istej miery nabúravajú našu skostnatenú legislatívu. Nemyslíte si, že ako podpredseda KDH robíte so zákonom o interrupciách krok dozadu?
"Interrupcie nie sú otázkou aktuálnosti či modernosti. Život začína podľa mňa počatím a tam nie je miesto na polemiku. Mnohí nám vytýkajú, že KDH chce diskusiou na túto téme vrátiť Slovensko do 19. storočia. Ochrana života je však aktuálna vždy, nech ide o akékoľvek storočie. Práve vyspelé krajiny však na túto tému živo diskutujú. Naopak - štáty smerom na východ od nás pokladajú túto tému za tabu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš