Cestu k peniazom si však prerazia iba dobre a kvalitne vypracované projekty s čiastočným finančným krytím. O stá milióny sa chcú popasovať aj podtatranské mestá o obce. Ich kompetentní predstavitelia tvrdia: "Nebude to ľahké, ale budeme bojovať".
Podľa slov Antona Andráša, prednostu Mestského úradu (MsÚ) v Poprade, má metropola pod Tatrami pripravených viacero ambicióznych projektov. O tom, že chce získať z fondov EÚ čo najviac, svedčí aj to, že v rámci novej organizačnej štruktúry bude na MsÚ pôsobiť nové oddelenie rozvoja cestovného ruchu. Jeho pracovníci sa budú okrem iného zaoberať aj vypracovávaním projektov pre EÚ. "Máme záujem o to, aby naši pracovníci boli maximálne profesionálne pripravení. Už teraz k nám chodí školiť zamestnancov poradca Európskej banky, našich ľudí vysielame aj na školenia, ktoré organizuje Ministerstvo hospodárstva SR a Úrad Prešovského samosprávneho kraja," uviedol pre náš denník prednosta.
Špeciálny úsek regionálneho rozvoja vytvorilo na MsÚ aj mesto Kežmarok. Ako sme sa dozvedeli z úst zástupcu prednostu Ladislava Melikanta, mesto už niekoľko grantov získalo a na dobrej východiskovej pozícii chce stavať aj v budúcnosti. "V minulom roku vznikol úsek regionálneho rozvoja, kde sa jeden pracovník venuje iba spracovávaniu projektov. Odborníčku máme aj v centre voľného času a veľmi úzko v tomto smere spolupracujeme s Regionálnou rozvojovou agentúrou v Kežmarku. Chceme byť maximálne pripravení," konštatoval zástupca prednostu.
Peter Burian, zástupca prednostu MsÚ v Starej Ľubovni bol o čosi stručnejší: "Pripravujeme projekty. To je všetko, čo vám môžem v tejto chvíli k tomu povedať," vyhlásil. Podľa neho však uspejú tí, ktorí budú pripravenejší a šikovnejší. P. Burian vyslovil názor, že vláda začala s prípravou neskoro a podľa neho čerpanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov môže byť v budúcom roku ohrozené.
Nespia ani Vysoké Tatry. Prednosta MsÚ Jozef Vilim pre náš denník uviedol, že mesto je na projektoch pripravovené spolupracovať s ostatnými mestami a obcami v okolí. Prednosta sa však obáva, že viacero z nich môže stroskotať na nedostatku vstupných financií. Väčšina fondov totiž poskytuje prostriedky len v prípade, že sa určitou percentuálnou čiastkou podieľa aj samotný žiadateľ. "Myslím si, že toto môže byť problém. Väčšina miest a obcí má starosti s financovaním škôl a musí riešiť iné, často finančne veľmi náročné problémy. Každopádne o peniaze z EÚ chceme zabojovať," dodal na záver J. Vilim.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš