minulom roku, kedy s tým neboli skúsenosti, ale opakujú sa aj pri kompetenciách, ktoré prešli na samosprávu od 1. januára. Začiatočnícke "choroby" sú o to citlivejšie, že súvisia so mzdami pre pracovníkov spoločných obecných úradov (SOÚ).
V okrese Stropkov tento problém riešili súbežne v dvoch rovinách. Ak obce chceli zabezpečiť funkčnosť svojej úradovne, museli sa na jej činnosť doslova poskladať, hoci podľa delimitačných protokolov na jednotlivé prechádzajúce kompetencie mali dostať alikvotnú čiastku finančných prostriedkov. Na druhej strane ani Okresný úrad (OÚ) v Stropkove sa nepostavil bokom k problémom a na základe trojdohody medzi obcami, okresným mestom a OÚ poveril svojich pracovníkov, ktorí boli vo výpovednej lehote, vedením agendy pre samosprávu.
Výpovedná lehota pre týchto pracovníkov však skončila a prednosta OÚ v Stropkove Metod Burák vyjadril obavy, či SOÚ bude schopná ich prijať do pracovnoprávneho pomeru, ako to bolo dohodnuté, teda k 1. aprílu: "Lebo od vtedy už nie sú zamestnancami okresného úradu. Problém je v tom, že neviem, či už prešli na spoločný obecný úrad z ministerstva financií oddelimitované finančné prostriedky a ako stoja finančne so zabezpečením kompetencií."
Od 1. januára na mestá a obce prešli tiež kompetencie v oblasti opatrovateľskej služby, územného rozhodovania a stavebného konania. Tri mesiace zabezpečovanie tejto agendy vykonávali pracovníci OÚ vo výpovednej lehote. Teraz sa skončila, preto sme sa informovali, či neskončilo aj administratívne zabezpečovanie týchto kompetencií.
"Od 1. apríla prešla do nášho spoločného obecného úradu pracovníčka, ktorá pre nás zabezpečovala servis v opatrovateľskej službe a aj dve pracovníčky na úseku územného rozhodovania a stavebného poriadku," vyjadril sa pre náš denník predseda Rady starostov obcí okresu Stropkov a starosta obce Chotča Štefan Gima. Podľa tohto vyjadrenia by sa zdalo, že je všetko v najlepšom poriadku. Lenže, na otázku ako platia pracovníkov SOÚ Š. Gima odpovedal: "Zatiaľ nijak. Musia počkať, kým prídu peniaze."
Opakuje sa teda situácia z minulého roku, kedy sa obce museli poskladať na chod SOÚ. "Peniaze pre dve pracovníčky, ktoré nám zabezpečujú agendu v oblasti školstva, sme doslova vydupali len za minulý rok. Od januára žiadne ďalšie peniaze neprišli. Ani pre pracovníčky v oblasti školstva," vyrukoval s neradostnou informáciou Š. Gima.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš