obr.). Stalo sa tak v rámci podujatí jour-fix, ktoré sa konajú s podporou Úradu vládu SR a nadácie Konrada Adenaura Stiftunga. Išlo o jeho prvú oficiálnu návštevu v tomto regióne a ako pripomenul, keďže veľa o Prešove počul, ale ešte ho nenavštívil, tunajší ľudia ho svojou otvorenosťou príjemne prekvapili.
Ešte pred verejnou prednáškou o skúsenostiach Holandska po vstupe do EÚ v priestoroch prešovského hotela Senátor sa totiž stretol so zástupcami krajskej a miestnej samosprávy, ale aj Prešovskej regionálnej komory SOPK a niektorých firiem. Osobne navštívil slovensko-holandskú spoločnosť Gemor Fashion, s. r. o. V tej súvislosti poznamenal, že Slovensko sa určite stane členom EÚ a aj preto považuje za nevyhnutné, aby firmám v Prešove ponúkli možnosti spolupráce a svoje skúsenosti.
"Nikdy to nejde automaticky. Dnes som získal všeobecné informácie o podmienkach, cestovnom ruchu a turistických atrakciách Prešova a okolia, ale aj inšpiráciu k tomu, aby som uvažoval o tom, ako zlepšiť spoluprácu," uviedol veľvyslanec, ale jedným dychom zdôraznil, že pomoc prístupovým krajinám v podobe štrukturálnych fondov nikdy nestačí.
Podčiarkol nutnosť tvoriť projekty. "Nesmieme podceniť, čo doteraz firmy urobili, alebo čo chcú. Veľvyslanectvá ani komory nemôžu nahradiť snahy samotných firiem, ale môžu pomôcť sprostredkovať informácie, znalosti o možnostiach spolupráce a poskytnúť akési menu výberu partnerov. Firmy samotné musia prezentovať sami seba, záujem spolupracovať a prilákať pozornosť. Potešilo ma, že som tu videl vôľu spolupracovať."
Pripomenul, že Slovensko musí do predvstupového procesu vložiť vlastné sily, zvýšiť export, import, zamestnanosť, dopravu a v neposlednom rade aj zákony.
Na otázku, ako sa dajú ich skúsenosti preniesť do regiónov na Slovensku, reagoval diplomaticky: "V oboch krajinách je veľa rozdielov. Máme vybudovanú úžasnú riečnu infraštruktúru, ktorá smeruje do nemeckých industriálnych krajín, ale dopravné systémy sú už trochu zastaralé. Aj my máme problémy v regiónoch, ale možno iného typu a riešime ich na rôznych úrovniach. Nie je to ľahké a všetky európske krajiny takéto problémy poznajú. Slovensko môže naše skúsenosti využiť, ale len metodologicky, realita bude iná."
Pripomíname, že v rámci jour-fix počas tohto mesiaca prídu o skúsenostiach svojich krajín so vstupom do EÚ prednášať viacerí diplomati. "Oslovili sme všetkých 15 veľvyslancov na Slovensku. Niektorí nás odmietli, iní ponuku prijali. Momentálne ešte rokujeme s talianskym a francúzskym veľvyslancom," povedal nám analytik a riaditeľ prešovskej kancelárie SFPA Vladimír Benč.
Účasť už potvrdili veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR Alfonso Diez Torres, vyslanec Rakúskej republiky v SR Johannes Eigner a veľvyslanec Veľkej Británie a Severného Írska Damian Roderick Todd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš