potrieb financovania školstva. Ide o návrh rozpisu dotácie na tovary a služby pre rok 2003. OÚ potom predloží súhrnnú správu Krajskému úradu v Prešove. Rada Združenia miest a obcí vranovského regiónu (ZMOVR) po získaní údajov zo všetkých obcí zaujme stanovisko k stavu financovania školstva, ktoré od júla minulého roku prešlo pod správu miestnej samosprávy.
Starostovia obcí už teraz vyjadrujú nespokojnosť s financovaním školstva. Ako príklad uvádzajú variabilné výdavky pre školy a školské zariadenia, kde na jedného žiaka v základnej škole v minulom roku pripadalo 715 korún a na tento rok je to 141 korún. Podobne je to v prípade materských škôl, kde v minulom roku na jedného žiaka pripadalo 1 100 korún a v tomto roku len 202 korún. Školské jedálne v minulom roku mali na jedného žiaka 222 korún variabilných výdavkov a v tomto len 55.
Samospráve sa nepozdáva ani východiskový bod prípravy rozdelenia finančných prostriedkov, za ktorý boli zvolené výdavky na školstvo v roku 2001. "Nie je to šťastné riešenie, medzitým sa okrem zvýšenia cien energií zvýšila aj DPH. Teda je tam nárast o ďalšie štyri percenta. Metodika tvorby rozdelenia finančných prostriedkov na tovary a služby je taká, že ministerstvo vypočíta nárast cien energie koeficientom," uviedla členka Rady ZMOVR a starostka obce Sečovská Polianka Mária Jarošová.
Toto však neodzrkadľuje skok v raste cien energií na začiatku tohto roku. Starostovia podľa tabuľky ministerstva školstva napočítajú fixné a variabilné výdavky v položke tovary a služby pre školstvo za rok 2002. Vyčíslia objektívnu potrebu na rok 2003 a porovnajú ju s rozpisom ministerstva školstva. M. Jarošová k tomu dodala: "Nebude to len napočítanie nákladov koeficientom. Každý starosta priloží kópie zálohových faktúr od plynárov a elektrárni. Týmto spôsobom budú napočítané reálne sumy, ktoré budeme potrebovať, lebo vyrovnanie sa platí až v máji nasledujúceho roka."
Tieto výsledky potom predložia ministerstvu školstva, ktoré nemá záujem, aby starostovia prikladali k správam spomínané prílohy. Túto skutočnosť pripomínajú aj pridelené financie. Napríklad ak obci Sečovská Polianka štát delimitoval na tovary a služby v školstve pre druhý polrok 2002 čiastku 1,23 milióna korún, tak v tomto roku už dostala len 799-tisíc. Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth sa na stretnutí so starostami obcí vyjadril, že ide o zálohu, len neuviedol, na aké obdobie.
Ani starostovia obcí okresu Vranov nad Topľou si nerobia ilúzie, že prvá fáza dohodovacieho konania vyrieši ich problémy. M. Jarošová poznamenala: "Ja to vidím tak, že to zatiaľ naozaj bude len papierové. Nevyplýva z toho, že obce dostanú finančné navyšenie na školstvo. Okresné úrady nemajú páky, aby finančných prostriedkov bolo viac."
Obce však vypracúvajú sumár nákladov na školstvo aby bolo jasné aj ministerstvu školstva, koľko naň dostali a koľko potrebujú. Ministerstvo školstva má k dispozícii päťpercentnú rezervu, ale ťažko si čo len predstaviť, že tieto prostriedky postačia. Veď súčasťou delimitačných protokoloch sú aj prílohy o takzvaných modernizačných dlhoch. Ich jedna tretina sa mala objaviť už v tohtoročných dotáciách na školstvo, ale nestalo sa tak. Ako keby prichádzalo na slová, že pokiaľ sa štát sám neodhodlal k reštrikčným krokom v školstve, teraz chce k tomu donútiť samosprávu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš