Rozprava a pozmeňujúce návrhy akoby nemali konca. Najmä v jednom bode a tým bolo odkúpenie areálu tenisových kurtov na Nábrežnej ulici, o ktorý napokon prejavili záujem viacerí záujemcovia. Hoci mestská rada v Prešove neodporučila zaradiť tento bod do programu, keďže hlasovanie bolo patové a to 4 ku 4 a 1 sa zdržal, primátor Milan Benč (SDĽ) ho zastupiteľstvu predložil.
Pripomíname, že podstata sporu, ktorá vo verejnosti nadobudla rozmery diskutovanej kauzy, spočívala najmä v tom, že mesto sa pokúsilo predať objekt na pozemkoch, ktoré mu nepatria. K ich vysporiadaniu nepristúpil ani terajší užívateľ - Tenisový klub Tatran Prešov. Navyše navrhovaná cena spoločnosti Tenis Prešov, a. s., aj keď s podmienkami, bola 410-tisíc korún, hoci skutočná hodnota prevyšuje 4 milióny korún.
Jozef Kužma (DS) v rozprave vyrozprával príbeh starej prešovskej rodiny Csatáryovcov, dokonca od roku 1600."Títo ľudia museli roky držať basu aj za cenu neprávosti. Ani bývalý režim si nectil majetok a deje sa to dodnes. Pokusy o dohodu nevyšli, a tak sa to rozhodli v októbri 2001 riešiť súdnou cestou. Súd sa tým doteraz nezaoberal, hoci vlastnícky vzťah je preukázateľný." Jedným dychom podal tri pozmeňujúce návrhy.
Poslanec a predseda majetkovej komisie Ján Balún (KDH) argumentoval, že komisia zasadala k tejto otázke trikrát a pri návrhu vychádzali zo stratégie zachovať v klube pôvodný účel, ako aj obmedziť možnosť prevodu majetku na iné osoby. Pripustil, že boli aj návrhy o predaji za znaleckú cenu, ale podľa jeho slov by tak mesto stratilo páky na kontrolu účelu. "Uznávam, že mesto sa tu správa ako výpalník, komisia nemala všetky podklady o okolnostiach okolo pozemku."
Na okraj faktu, že až teraz sa dozvedá o nevysporiadaných vlastníckych vzťahoch, Milan Berdis (SDĽ) kriticky poznamenal: "Mesto predáva majetok na stračej nôžke."
Jurajovi Hurnému (SDKÚ) prekážalo, že sa ponuka investora nedostala do uznesenia a pýtal sa pléna, ako potom bude mesto čiastku vymáhať.
O slovo sa prihlásil aj primátor Benč. "So žiadosťou sa nepohlo od vlaňajšieho septembra. Chcel som len, aby sa prevod dostal na diskusnú rovinu a nepohadzoval sa ako horúci zemiak. Je tu predpoklad, že nový majiteľ sa s vlastníkom pozemku dohodne." Reagoval tiež na podnet Hurného a upozornil, že aj keby dali investovanú sumu do uznesenia, kataster by ju na list vlastníctva nezapísal, lebo nejde o ťarchu.
Mimochodom, členkou poslaneckého zboru je aj členka spomínanej rodiny Mária Csatáryová (DS, na obr.) a v rozprave zareagovala: "Pozemky nikdy nepatrili štátu ani mestu, preto objekty na nich sú čierne stavby. Vždy sme sa chceli dohodnúť, ale nestalo sa. Pýtam sa preto, kto mi dá záruku, že to bude pri novom vlastníkovi inak?"
Napokon predseda návrhovej komisie Juraj Hurný predložil návrh, aby sa prevod tenisových kurtov vyčlenil z bodu III a zaradil do bodu IV s poradovými číslami 19-21. Za neschválenie týchto prevodov hlasovalo 18 poslancov, 5 boli proti a 6 sa zdržalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš