RR) SR im uložilo úlohu spolupracovať pri Programe pomoci de minis na rozvoj okresov s vysokou mierou nezamestnanosti. Zodpovednosť sa tak preniesla na odbory živnostenského podnikania.
"My sa tomu nebránime, zvládneme to," reagoval na zmeny prednosta OÚ v Prešove Štefan Kužma. Žiadosti o finančnú podporu musia totiž záujemcovia adresovať spomínanému odboru a ten ich po posúdení komisie odporučí celoslovenskej komisii na rezortnom ministerstve. Mimochodom, do programu sa dostalo 30 obcí v SR, pričom Prešov je s 22,08 percenta nezamestnaných na 26. mieste.
Vláda SR spomínaný program schválila v marci 2003 a hoci v minulosti sa okres Prešov do rebríčka okresov s vysokým percentom nezamestnanosti nedostal, tentoraz z neho kompetentní vypustili okresy Svidník, Stropkov a Stará Ľubovňa a šancu dostal Prešov.
Pripomíname, že tento program bol vytvorený na podporu štrukturálne a ekonomicky slabých okresov s vysokou mierou nezamestnanosti, do ktorých sa má koncentrovať finančná pomoc z predvstupových fondov EÚ, ale aj štátnych prostriedkov.
Program finančnej pomoci, ktorej poskytovateľom je MV a RR SR, môžu využiť malé a stredné podniky na rozšírenie podnikateľských aktivít, produkcie a zvyšovanie konkurencieschopnosti.
Na otázku, či je pomoc adresovaná len podnikateľom a v akých oblastiach, reagoval vedúci živnostenského odboru na OÚ Mikuláš Drab (na obr.). "Ide aj o živnostníkov, prípadne začínajúcich podnikateľov, ktorí ešte nemajú firmu, ale aj obce. Aktivity by mali smerovať do oblasti remeselnej výroby a služieb. V prípade, že ide o začínajúceho podnikateľa a komisia jeho projekt odporučí, do dvoch mesiacov od schválenia musí splniť všetky legislatívne náležitosti." Pod malým podnikateľom sa rozumie firma pod 50 zamestnancov s maximálnym ročným obratom 7 miliónov eúr, alebo ak vykazuje v účtovnej závierke hospodársky výsledok menší ako 5 miliónov eúr.
Jednou zo zásadných podmienok pomoci je fakt, že žiadateľ sa mimo jasne formulovaného zámeru a splnenia povinností voči štátu musí písomne zaviazať, že obstaraný majetok bude využívať najmenej 5 rokov. Zabezpečí tiež minimálne tri pracovné miesta v roku podania žiadosti na dobu neurčitú, najmenej však na 5 rokov.
Výška finančnej pomoci sa pohybuje v dvoch rovinách. Pokiaľ ide o hmotný investičný majetok, teda cenu, za ktorú pozemky, budovy, stroje a zaradenia obstarali, tak štát poskytne pomoc do výšky 50 percent oprávnených nákladov. Pri nehmotnom investičnom majetku ide o maximálne 25 percent oprávnených nákladov na využívanie nových technológií. Žiadateľ však nesmie prekročiť hranicu 3 miliónov korún v roku podania žiadosti. Počas troch rokov trvania programu, ktorý končí v decembri 2006 nesmie u jednotlivého podnikateľa súhrn prekročiť v prepočte stotisíc eúr.
Mimochodom, podrobnejšie informácie a pokyny k vypracovaniu projektov môžu záujemcovia nájsť na internetovej stránke www.buil.gov.sk.
Zaujímali sme sa, kedy končí termín na podávanie projektov a aký proces schvaľovania bude nasledovať. "Žiadosti je potrebné podať na živnostenský odbor najneskôr do 9. mája 2003. Päťčlenná komisia ich vyhodnotí a do 23. mája odošle na ministerstvo. Nasledovať bude medzirezortné pripomienkovanie a v júli minister László Gyurovszky rozhodne o poskytnutí pomoci pre jednotlivé okresy," informoval nás Drab. Niekedy v auguste by mal odbor dostať informáciu, ktoré z prešovských projektov uspeli a už v októbri sa budú uzatvárať prvé zmluvy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš