Bude magistrát zisťovať, či spoločnosť Alcupro znečisťuje vzduch, ktorý dýchajú Vlašania?
Spišské Vlachy Činnosť spoločnosti Alcupro, a.s., v Spišských Vlachoch, ktorá sa zamierava hlavne na kovoobrábanie, zdá sa, je tŕňom v oku nejedného
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Vlašana. Opakovane totiž na pôde mestského zastupiteľstva zaznievajú na adresu firmy, ktorá je stredným znečisťovateľom ovzdušia, kritické poznámky. Na poslednom rokovaní dokonca volení predstavitelia mesta navrhovali, aby magistrát objednal firmu, ktorá meraním zistí, ako to vlastne so znečisteným ovzduším v Spišských Vlachoch naozaj je. Horlivosť poslancov však brzdila suma, ktorá by na tento účel išla z mestskej pokladne.
"Pred voľbami mal každý plno rečí o meraní. Teraz je však ticho. Ak chceme mať ako poslanci čisté svedomie, musíme v tejto záležitosti konať," apeloval na svojich kolegov na poslaneckých stoličkách Jaroslav Neupauer (KDH). Opačný názor na problematiku mal Ivan Čurilla (nezávislý), ktorý síce takisto podporoval nápad s meraním znečisteného ovzdušia, ale iba kvôli tzv. osvete. Tento poslanec je totiž presvedčený, že spomínaná spoločnosť dodržiava v súvislosti s vypúšťaním škodlivín do ovzdušia patričné normy. "V prípade akýchkoľvek sťažností zo strany obyvateľov by sme mali k dispozícii pádne argumenty. V Spišských Vlachoch chýba osveta, ktorá by ozrejmila činnosť Alcupra," znel jeho poslanecký názor.
Podľa primátora Spišských Vlách Ladislava Šterbinského, meranie by v tomto prípade nevnieslo do problematiky viac svetla. Susedné krompašské Kovohuty totiž, podľa jeho slov, tiež "podymujú". "Bolo by teda meranie naozaj objektívne?" pýtal sa poslancov. Ako sa pre naše noviny vyjadril, v týchto dňoch vedenie spoločnosti Alcupro doručilo na magistrát písomné výsledky merania ovzdušia nezávislou firmou. "Predložím ich na ďalšom mestskom zastupiteľstve. Uvidím, aké stanovisko zaujmú poslanci. Od toho vlastne závisí, či sa podujmeme na vlastné meranie," povedal L. Šterbinký.
O stanovisko k spomínanej problematike sme požiadali aj prednostu Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi Petra Vyparinu, ktorý donedávna pôsobil ako vedúci odboru životného prostredia: "V roku 1999 sa v súvislosti s Alcuprom sťažovala Strana zelených. Pri kontrole sme však nezistili porušovanie noriem. Podľa mňa problém spočíva v dvoch peciach, v ktorých sa taví hliníkový odpad. Niekedy sa im zrejme stane, že do odpadu sa dostane organická zlúčenina, ktorá veľmi smrdí, nie je však škodlivá."
Generálny riaditeľ spoločnosti Karol Kováč nám predložil výsledky meraní emisií, ktoré boli vykonané v súlade so zákonom o ovzduší, Podľa týchto výsledkov sú dodržané všetky emisné limity. "Technológia výroby zliatin hliníka je prispôsobená potrebám výrobcov automobilového priemyslu. Počas niekoľkých rokov produkcie dochádza, kvôli stúpajúcim nárokom spotrebiteľov, k zdokonaľovaniu technológie. Ide napríklad o zakúpenie laboratórnych prístrojov, ktoré sledujú tok materiálu od jeho dodania až po finálny výrobok, čistenie a filtráciu kovov a dávkovanie prímesí priamo pod hladinu tekutého kovu," vymenoval opatrenia, ktoré firma prijala v poslednom období K. Kováč.
Okrem toho v súvislosti so spomínanou problematikou firma spolupracuje aj s Technickou univerzitou v Košiciach a Slovenskou akadémiou vied. Výsledkom sú certifikáty kvality.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš