Hasiči v Prešovskom kraji každodenne absolvujú desiatky výjazdov smerujúcich k horiacim plochám.
Oheň, ktorý bol minulý týždeň založený na koľajnicovom násype v Pečovskej Novej Vsi, zhltol okrem suchej trávy aj jeden z rodinných domov. K škodám spáchaným na samotných porastoch pribudli ďalšie na majetku občanov. Hasiči preventívne vyzývajú občanov k mierneniu sa pri vypaľovaní.
"Ohrozenosť porastov v tomto období ovplyvňujú klimatické podmienky: sucho, vietor, stav vegetácie, ale stále najväčším rizikovým faktorom ostáva človek," varuje D. Dvorščáková z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.
Červený kohút v minulom roku na území Prešovského kraja zlikvidoval lesné plochy so škodou 1 393-tisíc korún. Hasičom sa podarilo zachrániť 22 miliónov. Najčastejšou príčinou požiarov v lesoch bolo vypaľovanie trávy a suchých porastov, menej sa na škodách podieľalo zakladanie ohňov v prírode a znovurozhorenie požiaru.
Hasiči sa okrem hasenia venujú aj prevencii. Pri kontrolách vedúcich na jej zefektívnenie sa im podarilo zistiť, že "si majitelia správcovia a užívatelia lesných porastov neplnia viaceré základné protipožiarne opatrenia". Nemajú mapy s prístupovými cestami priesekmi, zvážnicami a zdrojmi vody. Harmonogramy hliadkovej a pochôdzkovej kontrolnej činnosti neobsahujú systém spojenia medzi kontrolnými hliadkami a ohlasovňami požiaru. Podľa Dvorščákovej tiež pretrváva nedostatočné vybavenie požiarnym náradím, v lesoparkových zónach chýbajú vybudované ohniská.
Veľkú nádej v preventívnej činnosti vkladajú hasiči do obcí. Tie by mali okrem preventívno-výchovných aktivít pristúpiť ku konkrétnym úlohám. Skontrolovať pripravenosť majiteľov a užívateľov lesov, preveriť akcieschopnosť obecného hasičského zboru a jeho techniky. Zabezpečiť stálu pohotovostnú službu v hasičských zbrojniciach pre najkritickejšie situácie.
Aktivity krajského riaditeľstva hasičov v Prešove smerujú aj k zefektívneniu prevencie a likvidácie lesných požiarov pomocou vojska. Na svete je návrh, dvojstrannej spolupráce medzi hasičmi a 3. Leteckou základňou v Prešove. "Bude praktickou realizáciou dohody ministerstva obrany a ministerstva vnútra o koordinácii síl a prostriedkov v pôsobnosti ministerstiev určených na zásah pri mimoriadnych situáciách na regionálnej úrovni," dozvedeli sme sa od veliteľa 3. Leteckej základne v Prešove plk. Miroslava Kelemena. Cieľom je skvalitňovanie odbornej prípravy a koordinácie činností menovaných zložiek v rámci Integrovaného záchranného systému. Ozbrojené sily sú súčasťou jeho ostatných záchranných zložiek.
Spoločným zámerom hasičov a vojakov je úzka spolupráca v teoretickej príprave príslušníkov oboch zložiek, praktický výcvik pri prieskume a hasení lesných požiarov s použitím špecializovaných Bambi a Heli-vakov, evakuácii osôb a materiálu z ohrozených priestorov, ako aj vykonávanie spoločných pátracích a záchranných akcií. "Návrh spolupráce vytvára dostatočný priestor aj na profesionálnu výpomoc a vzájomnú podporu činností zložiek aj v dobe každodennej práce a činnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš