novinármi hovoril o súčasnej situácii v súvislosti s reformou zdravotníctva. Pripomíname, že prezident SR Rudolf Schuster vrátil novelu parlamentu na prerokovanie s výhradami. Medzi iným namietal, že v zákone nie sú upresnené vykonávacie predpisy a ťarcha platieb bude na pacientovi, ako aj to, že by sa okruh ľudí oslobodených od poplatkov mal rozšíriť.
Zaujímal nás preto názor poslanca aj riaditeľa zdravotníckeho zariadenia na zdržanie v reformných krokoch. Podľa Biroša postoj prezidenta SR znamená len zdržanie o takých 6 až 8 týždňov. "Slovenské zdravotníctvo žije v hlbokom socialistickom systéme a každý mesiac sa zadlžuje o 200 až 250 miliónov korún, bude strácať ďalej, lebo všetko so všetkým súvisí. Totiž, následne budú posunuté aj ďalšie novely zákonov, napríklad o zdravotných poisťovniach, liečebnom poriadku a podobne," povedal. V skutočnosti novela zákona o zdravotnej starostlivosti bude znamenať prijatie ďalších 12 zákonov. Biroš nevylúčil, že budú rezonovať aj ďalšie pripomienky k zákonu, ale zásadné zmeny už neočakáva.
Na otázku, či prešovská FNsP dostala vykonávací predpis k vyberaniu poplatkov, alebo či si zvolila zásadný mechanizmus odpovedal, že pokyn bol zatiaľ o tom, aby si každá nemocnica vytvorila systém. "Chceli by sme postupovať klasickým spôsobom, teda výberom cez príjmové doklady a evidenciou do hospodárstva nemocnice. V rámci príjmovej ambulancie by sme posilnili personál o jednu pracovníčku, ktorá by sa venovala len tejto administratíve." Neskrýval, že ani pri vyberaní poplatkov za prevoz sanitkou zatiaľ nie je premyslený mechanizmus. Napokon, aby to bolo presné účtovanie, sanitky by museli mať zabudované taxametre, čo nie je lacný špás pre zadĺžené nemocnice. Riešiť to budú zrejme len prepočítaním najazdených kilometrov podľa spotreby daného vozidla.
Na otázku, či pri režime vyberania poplatkov očakávajú zlepšenie finančnej situácie v nemocnici odpovedal, že nepôjde o významné sumy, skôr o zníženie nákladov na prevádzku. Argumentoval, že v čase verejnej diskusie o reformných krokoch a poplatkoch už vo FNsP zaregistrovali pokles hospitalizovaných pacientov o 7 percent.
Zaujímala nás tiež finančná situácia nemocnice, keďže oddlžovanie sa jej posledný polrok nedotklo a ani vlaňajšie prepúšťanie asi stovky administratívnych a obslužných pracovníkov nezlepšilo situáciu. Biroš zdôraznil, že nemocnica už nemôže viac šetriť. Na jar pripravujú ďalší personálny audit a po ňom prepustia zhruba 150 pracovníkov. Pôjde opäť o technicko-hospodárskych zamestnancov. "Ekonomická situácia nemocnice je zložitá, hoci na konci roku 2002 sme mohli vďaka lepším kontraktom so zdravotnými poisťovňami hovoriť o vyrovnanom rozpočte. Zvýšením cien za energie a zmenou DPH sa situácia zmenila a súčasný dlh je 250 miliónov korún. Ide o dodávku médií, dlh Sociálnej poisťovni, lieky a zdravotnícky materiál. Po troche a v rámci možností záväzky splácame. Očakávame, že z deblokácie ruských dlhov budú oddĺžené aj nemocnice, ktoré ostali pod správou ministerstva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš