Prešove. Pripomíname, že na Slovensku je 7 takýchto pracovísk. Na stretnutí s pracovníkmi aj novinármi nechýbal ani nový prezident Miroslav Majoroš a podpredseda predstavenstva Štefan Bugár. Zhodne konštatovali, že ostatné dva roky boli pre ST rokmi plánovania, zmien a finančnej stability, pričom rok 2003 bude znamenať presadenie konkurencieschopnosti na liberalizovanom telekomunikačnom trhu.
Riaditeľom regionálneho centra sieťovej infraštruktúry v Prešove je Peter Stropko. Ako sme sa dozvedeli, rekonštrukcia objektu mala podľa rozpočtu stáť 17 miliónov, ale po kompromisoch ušetrili 3 milióny korún.
Z objektu museli vypratať zastaralé analógové technológie a získali priestor na otvorené a moderne zariadené pracovisko. Pracuje tu 400 zamestnancov z celkového počtu 625 ľudí, ktorí vykonávajú komunikačné služby pre Prešovský kraj.
Mimochodom, v košickom centre, kde sa spracováva aj fakturácia služieb a funguje prvé call centrum na východe s 24-hodinovou stálou službou pre zákazníka, je 1 133 zamestnancov. Priemerná mzda sa vlani zastavila na úrovni 19 833 korún a predpokladá sa jej rast.
"Tak o pol roka plánujeme otvoriť nové zákaznícke centrum Infotel na Hlavnej ulici. Chcem zdôrazniť, že až 30 percent z celkového objemu investícií, teda 588 miliónov korún, je vyčlenených pre východ Slovenska. Vlani sme digitalizovali 82 percent ústrední v Prešovskom kraji, tento rok plánujeme dosiahnuť 86 percent. Presnejšie, chýba nám ešte vymeniť 76 ústrední v okrajových lokalitách. Nebude to jednoduché, lebo tam chýba dobudovaná optická infraštruktúra. Plánujeme tiež vybudovať záložné dátové centrum pri Prešove," reagoval Stropko na otázku, aké priority si manažment zvolil pre tento región. Pripomíname, že vlani sa investície pre Košice a Prešov pohybovali na úrovni 356 miliónov.
Faktom je, že ST si napriek veľkej ponuke mobilných operátorov v roku 2002 udržali pozíciu vedúceho telekomunikačného operátora. Tržby spoločnosti dosiahli 18,84 miliárd korún, pričom hlavným zdrojom výnosov boli príjmy z hovorného vo výške 9,1 miliárd a výnosy z poplatkov za 3,729 miliardy korún. Podľa slov prezidenta Majoroša, vlani preinvestovali 5,789 miliardy a do štátneho rozpočtu odviedli 987 miliónov, čo je jeden z najväčších odvodov na Slovensku. "V súčasnosti evidujeme 1 457 794 telefónnych staníc, pričom každá štvrtá podnikateľská stanica má ISDN prístup. Na jedného zamestnanca pripadá 181 liniek. Digitalizácia siete je teraz na 81 percentách. Aj keď sme v záujme zvýšenia efektivity a produktivity museli prepustiť 2 264 ľudí, so súčasným počtom 8 075 pracovníkov patríme medzi najväčších zamestnávateľov."
K reštrukturalizácii muselo zákonite dôjsť aj po predaji odštepného závodu Telemont. Keďže podľa našich informácií sa intenzívne pripravuje aj predaj Rádiokomunikácií, zaujímalo nás, v akom časovom horizonte predpokladajú odpredaj. Na otázku reagoval podpredseda predstavenstva Bugár. "Majoritný vlastník Deutsche Telekom AG súhlasí s prevodom späť štátu. Veríme, že rokovania sa skončia rýchlo a úspešne. Ak nedôjde k dohode, obnovíme rokovania s komerčnými záujemcami."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš