židovských žien a dievčat, ktoré 25. marca 1942 presne o dvadsiatej hodine a dvadsiatej minúte nasadli do prvého transportu do koncentračného tábora v Osvienčime. Bol to vôbec prvý vlak so židovským obyvateľstvom vypravený zo Slovenska.
Symbolickým pochodom tak vyslovili ľútosť a skutočné odpustenie za všetko, čo sa stalo so židovskými spoluobčanmi.
Pri spomienkovej tabuli, ktorú na priečelie stanice umiestnili vlani pri okrúhlom šesťdesiatom výročí horeli sviečky a čítalo sa sto mien dievčat, čo vo vlaku odišli po istú smrť. Ako pre náš denník uviedol jeden z organizátorov spomienky, Jozef Šebesta, na stanici sa každý rok schádza čoraz menej ľudí.
Prítomní dostali na pamiatku kartičky s kresbou Petra Ginza z Prahy, ktorú nakreslil počas svojho pobytu v terezínskom gete "Chceli by sme zaviesť tradíciu čítania mien. Každý rok ich prečítame stovku. Za desať rokov sa postupne vystrieda všetkých tisíc mien," konštatoval organizátor. Ako dodal, táto myšlienka nie je nová. Podobne sa na obete spomína i v Terezínskom pamätníku. Tam však zahynulo 20-tisíc ľudí.
J. Šebestu mrzí, že na tohtoročnej spomienke sa neobjavil žiaden predstaviteľ mesta Poprad. Takisto sa mu nepáči fakt, že jedna zo škôl a ulica v meste Poprad je pomenovaná po kontroverznom kňazovi Štefanovi Mnoheľovi.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš