15 688 pacientov, znamená pokles o 14 percent. Neplatí to však o okresoch Bardejov a Levoča, kde krivka chorých stále mierne stúpa. Okresy Prešov a Stropkov už odvolali protiepidemiologické opatrenia, v ostatných okresoch trvajú naďalej.
Verejnosť sa však v posledných dňoch viac zaujíma o akútny respiračný syndróm (ARS), ktorý sa objavil v niektorých krajinách sveta. Nakazení ľudia vírusu, ktorý sa prejavil ako zápal pľúc, podľahli. Keďže aj na Slovensku sa tohto roku objavilo niekoľko úmrtí spôsobených chrípkou, ostražitosť ľudí vzrástla. Podľa dostupných informácií v rôznych krajinách sveta, ako sú Kanada, Filipíny, Hong Kong, Indonézia, Čína, Singapúr, Thajsko, či Vietnam ochorelo 150 ľudí. Chorobu len minulý týždeň diagnostikovali aj u cestujúceho z New Yorku a po jeho pristátí vo Frankfurte nad Mohanom ho izolovali.
Keďže migrácia ľudí je čoraz frekventovanejšia, nehovoriac o zvýšenom prílive utečencov na naše územie, zaujímalo nás, čo vedia odborníci o tejto cudzokrajnej chorobe. Prípadne ako sa môžeme pred ňou chrániť. Oslovili sme preto riaditeľku Štátneho zdravotného ústavu v Prešove Magdalénu Čačovú (na obr.). Ako uviedla, Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) popísala príznaky ARS tak, že ide o náhly vzostup teploty nad 38 stupňov Celzia, bolesti svalov a respiračné príznaky ako je kašeľ, bolesti hrdla a ťažkosti s dýchaním. Choroba sa vyskytla prevažne u ľudí, ktorý počas dvoch uplynulých týždňov absolvovali pobyt v Číne, alebo vo Vietname, ale jej jednoznačná príčina ešte nebola odhalená.
Na Slovensku už tiež platia presné pokyny odporúčané SZO. "Osoby, ktoré sa v uplynulých týždňoch vrátili z krajín, v ktorých bol zaznamenaný závažný ARS a u ktorých sa prejavili klinické príznaky syndrómu, nech sa hlásia u svojho ošetrujúceho lekára. Lekári prvého kontaktu diagnostikovanie ihneď nahlásia príslušnému Štátnemu zdravotnému ústavu. Zisťujú pozitívnu cestovateľskú anamnézu u každého akútneho respiračného ochorenia. Pri pozitivite okamžite hlásia prípad hygienikom a zabezpečia izoláciu chorého," uviedla konkrétne fakty ku pokynom, ktoré sú v súlade s opatreniami SZO.
Podobné odporúčanie vydali aj pre cestujúcich a letecké posádky, hoci doteraz neboli vydané žiadne obmedzenia do akýchkoľvek destinácií pre zdravých ľudí. Pri spomínaných príznakoch však musia vyhľadať lekárske ošetrenie. Odborníci neodporúčajú preventívne podávanie liekov, ani preventívne vyšetrovanie. Napokon, etiologická príčina ARS nie je známa, ale aj priamy kontakt s chorým, alebo jeho sekrétom môže znamenať nákazu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš