pôdohospodárstva SR (RO MP) v Prešove zasadala komisia, ktorá rozdelila dotácie. Tie môžu byť poskytnuté zálohovite, pre 115 poľnohospodárskych subjektov. Je medzi nimi 37 právnických osôb z okresov Prešov a Sabinov a ostatok tvoria súkromne hospodáriaci roľníci. Peniaze na účtoch by mali mať do konca týždňa.
V prešovskom regióne poľnohospodári požadovali ročné dotácie na hospodárenie v znevýhodnených oblastiach vo výške približne 139,3 milióna korún. Na polrok dostali 62 miliónov, čo je len okolo 90 percent z požadovanej čiastky. V plnej výške 2,9 milióna korún, ktorá sa odvíja od pridelenej kvóty, im boli uvoľnené dotácie na mlieko. Dotácie určené na pôdu poľnohospodári využijú na nákup osív, hnojív, chemikálií a nafty. Jarné práce by sa teda už mohli aj začať.
Ale zopár dní na poliach ešte bude ticho. Hoci peniaze už sú, nie je vhodné počasie a pôda je zamokrená. Niekde je na poliach dokonca aj sneh a na rovinách stojí voda. Za takýchto okolností jarné poľné práce nie sú mysliteľné a v prešovskom regióne ich ešte ani nikto nezačal. "Predpokladám, že keby bolo veľmi pekné počasie a vietor pofukoval, tak by sa mohli začať o týždeň a pol. Skôr nie," vyslovil názor zástupca riaditeľa RO MP SR v Prešove Matej Harčár. Agrotechnický termín pre sejbu jarnej pšenice je aj tak už premeškaný.
Hrozba premeškania agrotechnického termínu je aj u jarného jačmeňa, ktorý by sa mal dostať do pôdy hneď po skončení zimy. "Čiže v marci, ale u nás tento termín nebude dodržaný," poznamenal M. Harčár a dodal: "Siať sa bude, ale tie termíny sú menej vhodné. Predpokladám, že vegetáciu zmeškáme asi o dva týždne," Samozrejme, že sa to odzrkadlí aj pri zbere úrody na výnosoch.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš