do praxe má zaviesť povinnosť pacientov platiť za zdravotnú starostlivosť rôzne poplatky. Ak návrh zákona podpíše prezident Rudolf Schuster, od apríla za pobyt v nemocnici, resp za takzvané hotelové služby v nemocnici, zaplatíme 50 korún. Za dopravu do zdravotníckeho zariadenia a z neho má pacient hradiť dve koruny za kilometer s výnimkou osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí zaplatia za kilometer korunu. Platba chorých za návštevu u praktického lekára pre dospelých, pre deti a dorast, ako aj u lekára špecialistu vyjde 20 korún. Toľko bude stáť aj návšteva pohotovosti.
Pacient bude však platiť 20 korún aj za recept, z toho päť korún bude príjmom lekárne a 15 korún zdravotnej poisťovne. Od platenia poplatkov za služby poskytnuté v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou budú podľa návrhu oslobodené tehotné ženy prijaté do ústavnej starostlivosti s rizikovým tehotenstvom a pôrodom. Oslobodené budú takisto novonarodené dieťa, dojča a matka, ako aj osoby v hmotnej núdzi. Poplatky nebude musieť platiť osoba s duševnou chorobou, ktorej povaha predstavuje riziko ohrozenia života a zdravia jej alebo niekoho z okolia. Rovnako nebudú musieť platiť tí, ktorým sa poskytuje onkologická a kardiochirurgická liečba, ďalej osoby zaradené do chronického dialyzačného programu. Platiť poplatky nebudú musieť ani nositelia Zlatej Janského plakety a ďalší.
Spomínaný návrh zákona už v období schvaľovania vyvolal značnú vlnu polemiky, ktorá neopadla ani v tomto období. Zákonné zmeny majú svojich ortodoxných zástancov i zarytých odporcov. Rozporuplné pohľad na danú problematiku panuje aj v samotnej lekárskej obci. O svoj názor na systém spoplatňovania sa s našou redakciou podelil predseda regionálnej Asociácie súkromných lekárov Slovenskej republiky v Kežmarku MUDr. Peter Marko (na snímke). "Doteraz sa zdravotnícke úkony hradili priamo zo zdravotného poistenia, teda podľa zákona o liečebnom poriadku. Za priamu úhradu boli vydávané len niektoré administratívne potvrdenia. Novopriaté opatrenie určilo poplatky za ošetrenie v ambulanciách primárnej starostlivosti i odborných ambulanciách v sume 20 korún za každé ošetrenie," vysvetľuje Marko dodávajúc, že lekári akceptujú určitú spoluúčasť pacienta. Za negatívum však vnímajú to, že sa k tomu pristupuje až v čase, keď od prvého januára tohto roku prišlo k radikálnemu zhoršeniu sociálnej situácie na Slovensku. "Tie poplatky však treba vnímať aj v tomto kontexte. Okrem toho tu vznikol aj ďalší moment, ktorý osobne nevnímam pozitívne. Zo strany VšZP sme totiž zachytili avízo, že lekárom primárneho kontaktu budú v súvislosti so zavedením poplatkov znížené kapitačné platby za pacientov. To by znamenalo, že pacient svojimi 20 korunami nebude navyšovať finančné zdroje svojho lekára, ale iba dorovná ten rozdiel, o ktorý jeho lekárovi zdravotná poisťovňa zníži svoje úhrady," hovorí o obavách lekárskeho stavu MUDr. Marko.
Podľa neho je súčasná novela nebezpečná v tom, že pacienti v snahe neplatiť zdravotné poistenie i priame úhrady výrazne zredukujú svoje návštevy lekárov. Preto pozitívne hodnotí to, že novela ráta z mnohými skupinami obyvateľov, ktoré budú od poplatkov oslobodené. "Za pozitívum zavedenia poplatkov považujeme aj ich motivačné pôsobenie na pacienta, keďže ten si uvedomí že aj táto služba má svoju hodnotu. Ľudia sa inak pozrú na svoje zdravie, budú robiť viac pre svoju lepšiu životosprávu čo sa premietne do ich životného štýlu," hovorí predseda regionálnej Asociácie súkromných lekárov v Kežmarku, konštatujúc že dané opatrenie môže mať aj antikorupčný rozmer.
Zavedenie poplatkov však v sebe skrýva aj určité negatíva. "Viac času, ktorý budeme mať na menší počet pacientov, zase vykompenzujú časové straty, ktoré vzniknú administratívnymi úkonmi pri vypisovaní daňových dokladov. Lekár denne ošetrí napríklad 60 pacientov, ktorým zdravotná sestra vypíše príjmový pokladničný doklad, zoberie od nich peniaze a dá im výdavok. Ak to bude trvať minútu, pri šiestich desiatkach pacientov strávime denne hodinu papierovaním," vyratúva negatíva nového opatrenia Marko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš