Korzár logo Korzár Spiš

V mestách kraja realizujú bezpečnostné opatrenia

Prešov/Bardejov/Stropkov/Vranov nad Topľou - Čert nikdy nespí. Hoci na Slovensku sa v súvislosti s vojnovým konfliktom na Blízkom východe neočakáva

útok zbraňami hromadného ničenia, je potrebné byť pripraveným na všetky možné eventuality. Tým skôr, že slovenská vojenská jednotka sa nachádza v priestore Kuvajtu, hoci aj s humanitárnou úlohou.

Hneď včera ráno po útoku USA a spojencov na Irak v Bratislave zasadol Ústredný krízový štáb, ktorý vydal pokyn na uskutočnenie zasadnutí krajských krízových štábov. Tie pokyny k zasadnutiu vydali pre okresné krízové štáby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa vedúceho odboru civilnej ochrany a obrany Krajského úradu v Prešove Ladislava Hrica sa realizujú bezpečnostné opatrenia, ktoré sú trvalými úlohami a boli prijaté ešte pred vianočnými sviatkami. Na prvom mieste je zabezpečenie prevádzky prípadnej potreby varovania obyvateľstva pred nebezpečenstvom. Nasleduje pripravenosť zdravotníctva, kde sa dôraz kladie na materiálno - technickú pripravenosť zdravotníckych zariadení na prípadný zvýšený príjem ambulantne ošetrovaných a tiež rozšírenú kapacitu pre prípad vzniku epidémií.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnostné opatrenia boli prijaté na ochranu vodných zdrojov a zvýšenú kontrolu pitnej vody, núdzového zásobovania, ochrany objektov a priestorov, kde je zvýšený sústredenie vyššieho počtu osôb. Mimochodom odbor CO KÚ v Prešove v spolupráci s Policajným zborom už vykonal kontroly vo všetkých obchodných reťazcoch a uskutočnilo sa aj zaškolenie bezpečnostných služieb. "Všetko to ale súvisí s prípravou na možnú krízovú situáciu. Nič také však nebolo identifikované, takže všetko je v polohe príprav," vyjadril sa pre náš denník L. Hric.

Zisťovali sme preto, ako sú niektoré mestá pripravené na možnosť útoku chemickými alebo biologickými zbraňami. Všetky mestá a obce už dostali príslušné pokyny z okresných krízových štábov. Nás však zaujímala realita, v akej sa nachádzajú úkryty pre obyvateľstvo a individuálne ochranné prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu

Od pracovníčky Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Viery Raškovskej, ktorá momentálne zastupuje pracovníka povereného agendou civilnej ochrany, sme na otázku o počte úkrytov a individuálnych ochranných prostriedkov dostali odpoveď: "To nie je medializovateľné. Všetko sú to interné informácie." Zato ale poskytla informáciu, ako by sa v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie mali správať obyvatelia: "Mali by ostať v budovách, kde sú. Nemali by odchádzať po deti do školy alebo škôlky, lebo v takomto prípade je o deti postarané. Na školách sa v tomto období nacvičujú poplachové situácie. Občania by mali čakať na informácie od zodpovedných osôb."

Počty krytov a individuálnych ochranných prostriedkov nepokladal za štátne tajomstvo pracovník MsÚ v Bardejove Julian Olejár, ktorý má na starosti záležitosti civilnej ochrany. Podľa jeho informácie je v organizáciách a firmách 77 krytov a v obytných blokoch 560 krytov. Tie však nie sú momentálne pripravené do pohotovosti. "Väčšinou sú v suterénoch bytových jednotiek. Máme pokyny, ako tieto úkryty upraviť. Dodá sa materiál, pomocou ktorého sa dajú svojpomocne zpohotoviť," dodal J. Olejár.

SkryťVypnúť reklamu

Plynových masiek majú v Bardejove pre dospelé osoby okolo 3 500 a pre deti okolo tisíc. Tie sú však 15 až 30 rokov staré. "Sú ale ošetrované. Máme skladníka, ktorý meria v sklade vlhkosť a teplotu podľa vyhlášky o hospodárení a nakladaní s majetkom civilnej ochrany," poznamenal J. Olejár. Po udalostiach v Afganistane mesto Bardejov požiadalo okresný úrad o doplnenie masiek. Dostalo sa mu prísľubu, podľa ktorého majú pre občanov mesta do 19 tisíc plynových masiek.

V Stropkove prijali bezpečnostné úlohy najmä v oblasti školstva a mestských podnikov, kde možnosť havárie hrozí najmä v prípade zimného štadióna. "Čo sa týka ochranných pomôcok, situácia nie je dobrá. Je spôsobená stavom, ktorý tu zanechal štát, pretože on je z Ústavy zodpovedný za civilnú ochranu. Pociťujeme nedostatok ochranných prostriedkov a aj úkrytov. Dal som pokyn na vypracovanie celkovej analýzy tohto stavu a zrejme budem aj interpelovať ako poslanec Národnej rady ohľadne týchto otázok ministra vnútra, ktoré zodpovedá za civilnú ochranu. Mám dojem, že v našich regiónoch oproti priemyselnejším regiónom je deficit individuálnych ochranných prostriedkov," vyjadril sa primátor mesta Stropkov Imrich Hamarčák, ktorý k stavu krytov dodal: "Dovolím si tvrdiť, že situácia nebola dobrá ani pred rokom 1989, ale potom sa ešte znížil počet disponibilných úkrytov vzhľadom k tomu, že došlo k privatizácii niektorých podnikov a priestory, ktoré boli určené pre civilnú ochranu sa využívajú na iné účely."

Názor primátora mesta Stropkov korešponduje s poznatkami nemenovaných pracovníkov zodpovedných v mestách za stav prostriedkov civilnej ochrany: "Musíme si uvedomiť, že všetko to boli zariadenia budované pred 20 rokmi a aj prostriedky individuálnej ochrany sú zhruba podobného veku. Mám pocit, že v prípade nebezpečenstva by nedokázali ochrániť obyvateľstvo vzhľadom na to, že v období, kedy boli vyrobené individuálne ochranné prostriedky a takisto budované úkryty, ešte sa nerátalo s takými možnými nebezpečenstvami, aké v súčasnosti sú." Príkladom môže byť aj Bardejov, kde majú len jeden plynotesný kryt. Aj ten je však určený len pre zamestnancov Slovenských telekomunikácií. Primátor mesta Stropkov I. Hamarčák k celkovej situácii poznamenal: "Myslím si, že nie je dôvod na paniku ani na extra prísne opatrenia."

Autor: suš

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 243
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 295
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 102
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 170
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 812
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 274
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu