dôjde.
"Nebol daný dostatočný priestor a čas zbrojným inšpektorom," povedal pre náš denník 20-ročný Martin Ondrej z Renčišova a dodal: "Na jednej strane rozhodnutie odstrániť Saddáma Husajna schvaľujem. Ale nepáči sa mi, že to musí byť vojenskou cestou, pri ktorej sú vždy nevinné obete."
Hoci Slovensko nie je podľa najvyšších vládnych predstaviteľov priamo ohrozené, občania sa boja. Na prešovských uliciach, zastávkach autobusov a v kaviarňach sa pretriasa jedna a tá istá téma - vojna v Iraku. "Určite sa svet zmení. Útok je terorizmus, ale toto je vojna... Čas ukáže dopady. Ekonomické dôsledky budú nedozierne a pocítime ich aj my, napríklad stúpne cena ropy," tvrdí Martin Michálek z Prešova. On, ale i ďalší obyvatelia prešova hovoria o tom, že do poslednej chvíle sa malo rokovať. "Keď sa bijú vojaci medzi sebou, čert to ber. No ak je ohrozené civilné obyvateľstvo a najmä ženy s deťmi... Ako fotograf viem, čo to je."
Ešte jeden druh nálady možno vidieť medzi Prešovčanmi. Sklamanie. Mladí ľudia na uliciach stoja smutne a nerozmýšľajú nad tým, že ich čaká rande, či písomka. "Keď sme si predstavili, že si spokojne ležíme v posteli alebo sa chystáme do školy a niekde vo svete sa bojuje, bolo nám z toho zle! Tí ľudia v Iraku môžu za to, čo robí ich vláda? Tá vojna vôbec nemala byť..." rozhorčovali sa študentky Katarína Gábriková z Humenného a Jana Bindasová z Vranova nad Topľou.
Pracovník školstva v Prešove Rudolf Butorac sa zamyslel nad tým, "aká je to hanba, keď v roku 2003 sú štáty ako Irak, aj keď s diktátorským režimom, takýmto spôsobom likvidované. Každý mysliaci človek na svete musí mať pocit ohrozenia." Navyše sa ukázalo, že Prešovčania i cezpoľní majú slabé informácie o tom, kam ísť v prípade priameho ohrozenia. Pripomeňme si, že už začala vojna! V Prešove sa o tom hovorí všade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš