existuje možnosť zániku ďalšieho živočíšneho druhu na Zemi.
Lukratívny lov veľrýb dostal oficiálny zákaz v roku 1986. Odvtedy moratórium chráni oblasť Antarktídy. Je domovom jedného z najväčších morských cicavcov, vráskavca ozrutného. Medzinárodnú veľrybársku komisiu (IWC) vo svete dlhodobo považujú za kompetentnú rozhodovať o veľrybách. Dnes má 49 členských krajín.
"Na najbližšom zasadnutí IWC 16. - 19. júna v Berlíne sa bude rokovať o obnovení lovu veľrýb. Najväčší záujem na tom majú Japonsko, Nórsko, Peru a Ruská federácia. Preto by sme chceli kampaňou po štátoch Višegrádskej štvorky dosiahnuť vstup týchto krajín do IWC. Boli by to ďalšie hlasy proti obnoveniu lovu. České ministerstvo životného prostredia už vyhlásilo, že bude iniciovať vo vláde diskusiu o vstupe do IWC," povedala pre náš denník koordinátorka projektu Zachráňme veľryby Martina Badidová.
Členom IWC sú aj krajiny, ktoré nemajú prístup k moru, ale problematika ohrozených zvierat ich zaujíma. Organizácia CITES, ktorá vznikla v roku 1973 ako Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, spolupracuje s IWC. "Po zasadnutí CITES vlani v septembri v Chile sa Slovensku už vyjadrilo proti plánu Japonska a Nórska obnoviť lov veľrýb, hlavne na mäso a tuk," podotkol hovorca Greenpeace Juraj Rizman. Po dvojtýždňovom turné krajskými mestami Slovenska sa nafukovacia veľryba presunie do Maďarska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš