meningitída. V týchto dňoch je totiž kvôli podozreniu z tejto infekčnej choroby v košickej Detskej nemocnici hospitalizovaná 9-ročná Františka práve z bystrianskej rómskej osady.
"Najviac chorých detí bolo v Bystranoch v roku 1998. Preto sme v roku 1999 zaočkovali 205 detí vo veku dva až šesť rokov. Od tejto doby venujeme Bystranom zvýšenú pozornosť aj v prípade ochorení, ktoré majú príznaky podobné meningitíde," informovala nás riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi Elena Gajdošová.
Ako ďalej upresnila, kým v roku 1997 sa v Spišskonoveskom okrese na túto chorobu liečilo desať pacientov, v rokoch 2000 a 2001 išlo o sedem prípadov. Vlani, ani v tomto roku zdravotníci nezaznamenali žiadne ochorenie. Zatiaľ teda by nemalo prísť na rad očkovanie detí. "Meningokoková látka je vo svete dostupná už dvadsať rokov, nie je však v žiadnej krajine zaradená do povinného očkovania. Jej použitie závisí od epidemiologickej situácie," upresnila E. Gajdošová.
Infekčná meningitída sa v horších prípadoch vyskytuje napríklad ako zápal mozgových blán, ktoré sa v zriedkavých prípadoch končí aj smrťou. Nákaza sa šíri vzduchom, a to hlavne kašlaním, kýchaním a bozkávaním. "Najviac ohrozené sú malé deti, ktoré vo svojom organizme ešte nemajú vytvorené protilátky. Ochorenie sa u nich väčšinou prejavuje ako hnisavý zápal horných dýchacích ciest," dodala E. Gajdošová.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš