Juraja Ksiažeka donedávna jediného profesionálneho strážcu národného parku plánuje Ministerstvo životného prostredia zvýšiť ich počet na dvadsať až dvadsaťtri. "Dvadsaťtri strážcov by mal byť optimálny stav. Pokiaľ ide o nových pracovníkov, myslím si, že sme vybrali dobre," konštatoval pre náš denník ochranár. Zaujímavosťou je, že medzi nimi nie je ani jedna žena, hoci niekoľko sa ich na konkurze zúčastnilo. Správa TANAP-u vyberala z vyše sedemdesiatich uchádzačov. Znamená to, že v konkurze uspel približne každý desiaty.
Noví strážcovia poriadku museli v prvé dni od ich prijatia do pracovného pomeru doslova "nasávať" všetky legislatívne normy, ako sú Zákon o ochrane prírody a krajiny a Návštevný poriadok TANAP-u. Problémy boli s ich vystrojením. Podľa J. Ksiažeka v tomto smere pomohlo občianske združenie Zachráňme kamzíka, ktoré strážcom poskytlo zvršky.
Sedem nových strážcov sa už oboznamuje aj so samotným terénom. Hlavnou prioritou však nebudú problémy okolo nelegálnych výrubov stromov, ku ktorým v zvýšenej miere dochádza najmä v oblasti okolo obcí Rakúsy a Stráne pod Tatrami. "Na území TANAP-u nebudú mať strážcovia prioritu v kontrole nelegálneho výrubu. Ukazuje sa, že roky existujú snahy, ako tento problém eliminovať, ale noví strážcovia boli prijatí hlavne kvôli monitoringu vo vysokohorskom prostredí. Keďže máme viac ľudí, došlo k tomu, že územie bolo rozdelené. Podľa organizačnej štruktúry máme rozdelené rajóny. Traja strážcovia budú na pracovisku v Liptovskom Mikuláši, traja sú v Štrbe a traja tu (v Tatranskej Lomnici, poznámka redakcie). Na svojom území by mal strážca, pokiaľ ide o prírodu, ovládať všetko a taktiež by mal vedieť aj niečo o záležitostiach okolo vlastníkov a správcov pozemkov," dodal donedávna jediný ranger na území TANAP-u.
Plánovaný stav dvadsiatich troch strážcov prírody pre územie TANAP-u má byť naplnený do konca roku 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš