zrušená do konca roka. Primátor začal kroky vedúce k záchrane sabinovského vojska po stretnutí s prezidentom Rudolfom Schusterom a konzultácii s predsedom Vyššieho vojenského súdu v Trenčíne Ondrejom Samašom. Ministrovi obrany navrhol zriadiť v doterajšom objekte Vojenského nápravného útvaru vezenie pre príslušníkov ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR. Primátor Molčan si je vedomý toho, že na tento cieľ je nutná rekodifikácia trestného zákona. Rozhodnutie o zrušení ústavu má číslo T 254-2/2002 a patrí do balíka na vykonanie organizačných zmien v rezorte obrany v roku 2003. Štát sa zatiaľ nevie dohodnúť, čo bude s ústavom ďalej.
Ministerstvo obrany je povinné ponúknuť priestor štátnej správe. Keď ho odmietne, primátor je ochotný prijať objekt na riešenie sociálnych programov mesta. Minister obrany na svojej ostatnej návšteve Prešova konštatoval, že sa nebráni žiadnej iniciatíve.
Veliteľ sabinovského nápravného ústavu pplk. Ing. Milan Dulín (na snímke) sa stotožňuje s návrhom primátora. "Objekt je ako stvorený, pre nápravný ústav profesionálnych vojakov a pre ozbrojené bezpečnostné zbory, kde patria policajti, colníci, železničná polícia, sis-ka, záchranný a hasičský zbor. Vo vyspelých demokraciách sa každý z týchto úsekov postará o svojich ľudí aj vtedy, keď spácha trestný čin." Podľa Dulína nie je demokratické, keď sa na čele s vrahom v civilnej väznici ocitne vojak, policajt, colník, či iný profesionálny ozbrojenec po spáchaní trestného činu, zvlášť ak je neúmyselný. Za vzor považuje nápravný ústav americkej armády pre jej príslušníkov v európskom kontingente na základni v Nemecku. "O tejto otázke som rozprával s veliteľmi väzníc v Prešove, v Trnave. Oni by to tiež vítali. Keď príde policajt do civilnej väznice, ešte vo väzení ho musia strážiť."
Objekt sabinovskej väznice potrebuje podľa pplk. Dulína na svoje zabezpečenie sto osôb. "Oddychovať" tu za súčasných podmienok môže 60 - 120 trestancov. "Je to jeden z najlepšie udržiavaných vojenských priestorov. Je účelovo stavaný a na využitie pre nejaké sociálne programy nevhodný."
Veliteľ Dulín si dovolil tvrdiť, že výstavba nových priestorov by bola lacnejšia, ako prestavba basy. Okrem toho je podľa Dulína naškodu uvažovať o tom, že by sa armáda vzdala takéhoto strategického miesta. "Netreba zabúdať na to, že v rámci vstupu do NATO armáda môže potrebovať nejaký malý podporný zabezpečovací útvar. Pochodil som veľa kasární v bývalom Československu, tieto sú ideálne. Kúsok od centra mesta, päťdesiat metrov od autobusovej aj vlakovej stanice."
V súčasnosti si trest v sabinovskej väznici odpykávajú poslední traja odsúdení záklaďáci. Nie je to zrkadlom kriminality v armáde. Podľa Dulína je to výsledok skutočnosti, že časť trestných činov je odmenená podmienkou, časť rozsudkov príde na svet až po ukončení služby trestného. Novela zákona o brannej povinnosti platná od septembra minulého roku vylúčila možnosť odpykať si trest vo vojenskom nápravnom ústave. Jedným z dôvodov na prerušenie povinnej vojenskej služby je práve väzba a trest odňatia slobody, ktorý si odsúdený, už ako nevojak odpyká v civilnej väznici. Aj veliteľ Dulín problém konzultoval s ministrom Šimkom. Stretnutie mu optimizmu pri záchrane objektu nepridalo. S navrhovaným riešením by sa museli stotožniť rezorty obrany, vnútra a spravodlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš