starostu obce Ľubica Otta Dovjaka.
Ten napriek nesúhlasu obecného zastupiteľstva predal za 560-tisíc korún vilu na Jesenského ulici svojej sekretárke aj jej manželovi. Dom bol spolu s priľahlým pozemkom majetkom obce.
Trestné oznámenie na neho podali poslanci v novembri minulého roka. Podľa ich tvrdení na predaj vily a pozemku mu obecné zastupiteľstvo nikdy nedalo súhlas.
To, že dom už nie je vo vlastníctve obce zistili poslanci pri bežnej kontrole stavu majetku. Na katastrálnom úrade sa dozvedeli, že na nehnuteľnosť je už vydaný list vlastníctva, hoci o predaji nerozhodli. Podľa slov šéfa OÚ JP v Kežmarku Jána Hudzíka, starosta svojím konaním spôsobil ujmu na právach obecného zastupiteľstva, tým, že ich uviedol do omylu. "Vyšetrovanie prebieha plynule. Boli vypočutí poslanci obecného zastupiteľstva. Boli vypracované znalecké posudky nehnuteľnosti. Vypočuli sme aj obvineného, ktorý si proti uzneseniu o trestnom stíhaní podal sťažnosť, ktorú vyšetrovateľ odstúpil na Okresnú prokuratúru v Kežmarku na rozhodnutie," konštatoval pre náš denník riaditeľ OÚ JP.
Vyšetrovateľ momentálne čaká na to stanovisko prokuratúry. Potom bude vo vyšetrovaní pokračovať.
O. Vdovjak tvrdí, že nič bez súhlasu nepredával. Pre naše noviny ešte v novembri povedal, že pozemok i nehnuteľnosť bola predaná legitímne v súlade s platnými zákonmi a všeobecno-záväznými nariadeniami obce. Podľa poslancov však starosta zmanipuloval zápis zo zasadnutia obecného zastupiteľstva. Nehnuteľnosť bola podľa zápisnice zo zastupiteľstva číslo 97 z roku 2000 predaná, ale nie konkrétnemu majiteľovi. Meno mala údajne do zápisnice dopísať práve nová majiteľka domu. Vtedajší poslanec Peter Kaprál nám vtedy povedal, že si nechal prehrať pásku zo zastupiteľstva a na nej sa konkrétne meno neobjavilo. Navyše dal návrh, aby bolo sporné uznesenie zrušené. Starosta nám však tvrdil, že návrh si spisovali sami poslanci a rukou písaný záznam je identický s tým, ktorý bol neskôr napísaný na počítači.
V prípade, že sa prípad dostane až pred súd a ten uzná starostu Ľubice vinným, hrozí mu trest odňatia slobody vo výške dvoch rokov, prípadne peňažný trest. "Čo sa stane s nehnuteľnosťou je vec občiansko-právneho konania. Obecné zastupiteľstvo môže požiadať majiteľa, aby nehnuteľnosť vrátilo obci, pretože k odpredaju došlo v súvislosti s trestným činom. Toto sa však môže stať iba v prípade, že obvinený bude právoplatne odsúdený," podotkol J. Hudzík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš