Poľnohospodári a potravinári sa chystajú na valné zhromaždenie svojej komory
Prešov - Prípravou na 14. Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa zaoberalo v Prešove zasadnutie výboru
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
predsedov regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr Prešovského kraja. Po prerokovaní obsahových otázok navrhli kandidátov, ktorí by zastupovali agrosektor Prešovského kraja v Predsedníctve SPPK.
Členovia výboru sa zaoberali aj prerokovaním aktuálnej situácie na agropotravinárskom trhu. "Tá je vzhľadom na mimoriadny prepad nákupných cien kritická a ohrozuje príjmy a tým aj existenciu väčšiny poľnohospodárskych podnikov," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ (na obr.). Najkritickejšia je situácia vo výkupe jatočných ošípaných, kde v súčasnosti v niektorých regiónoch cena klesla na 30 korún za kilogram živej hmotnosti. Táto cena poklesla o 12 až 14 korún pod výšku nákladov chovateľov ošípaných. J. Hanudeľ k tomu dodal: "To je hlboko pod náklady a je to likvidačná cena."
Chovatelia ošípaných na tento vývoj reagujú jednoznačne trhovo a opúšťajú túto nerentabilnú výrobu. Chov ošípaných vo svidníckom regióne je skôr doplnkovou činnosťou, ale doteraz sa ním zaoberala polovica poľnohospodárskych podnikov a súkromne hospodáriacich roľníkov. Štyri poľnohospodárske subjekty sa zaoberali aj chovom prasníc. Ostatní len nakupovali odstavčatá zo západu Slovenska a zaoberali sa výlučne ich výkrmom.
Agronóm Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Svidníku Miroslav Dankanin sa k možnému vývoju v tejto oblasti vyjadril: "Asi sa chov ošípaných v našom regióne utlmí. Najväčším problémom bude prvý štvrťrok, lebo niektoré subjekty pomýšľajú skončiť s touto výrobou, pretože cena je nízka. Minister pôdohospodárstva povedal, že v rámci Európskej únie je priemer od 37 do 45 korún za kilogram živej hmotnosti, takže naša prvovýroba musí nachádzať rezervy vo výrobe a znižovaní nákladov. Niektoré subjekty teraz už asi len dorobia, čo mali zastavené a v chove ošípaných už nebudú pokračovať. Ako sa situácia vyvinie v marci a apríli, to všetko ukáže trh."
Ten však veľa optimizmus neprináša. Problém nie je len s cenou jatočných ošípaných, ale aj s mliekom, kde na prekvapenie je problém s jeho odbytom už teraz v zimnom období, čo predtým nebývalo. Na skladoch sa tvoria zásoby sušeného mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré nemôžu byť vyvážané na zahraničné trhy. "Lebo nie sú zatiaľ finančné prostriedky z Intervenčnej poľnohospodárskej agentúry, ktorá tieto veci zastrešuje," poznamenal J. Hanudeľ a dodal: "V podstate chaos, ktorý teraz vznikol na trhu, a prepad cien má do určitej miery na svedomí nerešpektovanie zákona číslo 491 z roku 2001 o organizovaní trhu s vybranými poľnohospodárskymi komoditami a príslušných trhových poriadkov, ktoré by vniesli do toho určitý systém, keby sa na reguláciu trhu plne využívali nástroje, ktoré obsahujú."