klusavku oviec na Slovensku vôbec. Podozrivá bola 18-mesačná bahnica plemena merino. Agrokombinát, a. s., Sabinov je mimochodom široko-ďaleko jediný bitúnok, ktorý nielen poráža ovce a jahňatá, ale vydaným európskym certifikátom je oprávnený vyvážať jahňacinu do zahraničia.
Jedného z konateľov Agromkobinátu, Juraja Karniša, sme sa opýtali, či nám môže informáciu o výskyte klusavky potvrdiť. "Nie sme oprávnení podávať takéto informácie. Každá porážka podlieha veterinárnej kontrole. My sme len služba," reagoval na našu otázku.
Oslovili sme teda riaditeľku Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove MVDr. Ivetu Šimanskú. Potvrdila nám, že po pondelkovej porážke 204 oviec nad 18 mesiacov veku postupovali klasicky. Z každej odobrali vzorku na vyšetrenie a odoslali s dokladovou dokumentáciou do Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene.
"Pokiaľ nie je vyšetrenie ukončené, ovce sú uzavreté a zapečatené v chladiacom boxe. V utorok večer som zo Zvolena dostala informáciu, že spomedzi 204 vzoriek oviec, jedna bola pozitívna a žiadali ďalšiu vzorku, aby mohli test opakovať. Ešte okolo polnoci nám znova potvrdili, že vzorka je pozitívna. Nasledujúci deň sme už robili veterinárne opatrenia na bitúnku," povedala nám. Rozhodla tiež, aby identifikovaná chorá ovca, jedna usmrtená pred ňou a dve za ňou, boli komisionálne skonfiškované a odvezené na kafilerické prekladisko v Drienove (okres Prešov), ktoré prevádzkuje spoločnosť N-Adova Nitra.
Zaujímalo nás, čo sa stane s ďalšími ovcami, ktoré sú naďalej uzavreté v chladiacom boxe, presnejšie či ich veterinári uvoľnia a dostanú sa na slovenský trh. "Ovce z iných chovov boli uvoľnené a tie z chovu farmy Turňa nad Bodvou boli pozastavené do dnešného dňa, teda pokiaľ sme si neoverili informáciu, či potomkovia, respektíve súrodenci chorej ovce nemajú tiež klusavku. Kolega z Košíc nám potvrdil, že zabité kusy na sabinovskom bitúnku nemajú žiadnu súvislosť s chorou ovcou." Vydala teda príkaz, aby aj zvyšných 44 kusov z boxu uvoľnili. Zároveň s tým však Šimanská po vyskladnení boxu nariadila mimoriadne veterinárne opatrenia, vrátane dekontaminácie zariadenia aj všetkých pracovných pomôcok určenými chemikáliami.
Čo je screpie - klusavka
(tasr)
Klusavka postihujúca mimo oviec aj kozy patrí medzi transmisívne spongiformné encefalopatie (TSE) a práve z tejto choroby sa podľa jednej z odborných teórii mala vyvinúť vo Veľkej Británii aj známa nákaza BSE.
Teória hovorí o tom, že BSE sa u hovädzieho dobytka objavila potom čo, boli v jeho chovoch skrmované mäsokostné múčky z oviec nakazených klusavkou.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že doposiaľ nebolo nikdy preukázané riziko prenosu klusavky oviec na človeka.
Svoje prípady screpie u oviec majú už dlhšie viaceré krajiny Európskej únie, USA, Kanada, Japonsko, Rumunsko či Izrael a v priebehu minulého roku niekoľko prípadov zaznamenala už aj Česká republika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš