či mesto Prešov tento rok znova vstúpi do partnerstva a bude spoluorganizátorom "Višegrádskeho festivalu 4+".
Vlani sa uskutočnil nultý ročník ojedinelého podujatia štyroch krajín a to Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska, pričom našu krajinu reprezentovalo mesto Prešov. Festival si vytýčil cieľ udržať a rozvíjať bohaté kultúrne tradície krajín európskeho spoločenstva.
Faktom je, že mesto Prešov ožilo kaskádou zaujímavých podujatí a viaceré umelecké kolektívy rôznych žánrov očakávali, že budú mať možnosť "blysnúť sa" aj na zahraničnej scéne. Ako všetko nové aj tento festival mal dve strany mince.
Primátori poľskej Wroclawi, maďarského Pécsu, českého Olomouca a Prešova podpísali vzájomnú deklaráciu s víziou, že podujatie sa bude opakovať raz ročne a to súbežne vo všetkých spomínaných mestách. Hlavným organizátorom malo byť každý rok iné mesto. Za týmto účelom bolo v Poľsku zaregistrované združenie pod názvom Višegrádsky festival so sídlom v meste Wroclaw. Kdesi tu sa začínajú prvé pochybnosti. Zakladajúcimi členmi zduženia sú totiž len fyzické osoby a tie požiadali Višegrádsky fond o financovanie podujatia. "Pokiaľ viem, ani jedno z miest, ktoré vstúpilo do projektu, nie je členom združenia ako právnická osoba. Členmi sú len štyria poľskí partneri a mesto Wroclaw. Nemáme ani informácie o tom, že by ostatné mestá mali zastúpenie v orgánoch združenia. O vstupe by totiž muselo rozhodnúť mestské zastupiteľstvo," povedala nám na vysvetlenie vedúca odboru kultúry na prešovskej radnici Mária Putnocká.
Pripomenula aj obdobie príprav na festival v čase, keď už bol rozpočet prerozdelený a nebolo jednoduché nájsť neplánované zdroje. "V Prešove sme zorganizovali šesť podujatí, pričom náklady mesta a spoluorganizátorov boli vyčíslené na 466-tisíc korún, z toho z kapitoly kultúry sa hradilo 175-tisíc korún. Aj keď nám bolo z poľskej strany sľúbené, že nám niektoré náklady refundujú z prostriedkov získaných z Višegrádskeho fondu, nestalo sa tak. Napokon, viaceré dohodnuté podmienky neboli splnené."
Keď sme sa opýtali, či ich môže konkretizovať, reagovala bez zaváhania. Dohodnuté podujatia, vrátane kolektívov, ktoré by sa mali na festivale zúčastniť, v niektorých prípadoch jednoducho obišli. Tak sa stalo, že na dvojtýždenné sústredenie Mládežníckej višegrádskej filharmónie pozvali Košičanov. Podobne na konferenciu historikov vo Wroclawi neprizvali nikoho z Prešova a v rámci rôznych koncertov si po vlastnej línii oslovili zoskupenia a hudobné formácie z iných miest Slovenska. "Alebo iná perlička. Jedným z podujatí v Prešove mal byť aj koncert ukrajinskej a židovskej hudby. Až na naše urgencie sme sa tesne pred termínom koncertu dozvedeli, že došlo k zmene a bude to folkový koncert, na ktorý už zabezpečili duo z Prahy a hudobnú skupinu z Wroclawi. Mrzí ma, že hoci máme výborné zázemie, prešovskí umelci neboli pozvaní ani na jedno zahraničné vystúpenie."
Na našu otázku, čo by sa malo zmeniť, aby boli pôvodné vízie festivalu akceptovateľné, zdôraznila najmä jasné a rovnaké podmienky pre všetky mestá. Tiež fakt, aby sa koordinátori nedozvedeli o zmenách až po "funuse" a aby sa pri zostavovaní programov vychádzalo hlavne z domácich zdrojov. V hre je teda predovšetkým stanovisko mesta Prešov k ďalšej účasti v projekte a určenie pravidiel financovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš