prednostu prešovskej radnice poverený koordináciou SOÚ Marián Eliáš, záujem ich síce teší a znamená to, že to robia dobre, ale zrejme už nebudú môcť prekročiť hranicu 60 členov. "Vlani sme začínali s 36 obcami, v januári avizovalo záujem ďalších 19 a v súčasnosti je nás 55. Zvažovali sme, do akej miery sme personálne schopní zvládnuť úlohy a stanovili sme si už spomínanú hranicu," uviedol v tej súvislosti.
Vlani vzájomne podpísali zmluvy na dobu určitú, teda do 30. júna 2003 s tým, že do spoločného fondu budú obce prispievať čiastku odvodenú od počtu obyvateľov a objednaných činností. Dohodli sa, že po roku urobia vyhodnotenie nákladov a výdavkov a každá z obcí sa rozhodne, či potvrdí zmluvu aj na nasledujúce obdobie, alebo nie.
Tento rok však pripravujú zmenu zmluvných podmienok a podľa slov Eliáša vypracovali už aj dodatky k zmluvám. Podľa nich by mala mať zmluva dobu neurčitú s výpovednou lehotou 6 mesiacov, ak nebudú dodržané podmienky na oboch stranách, ale aj systém platieb do spoločného rozpočtu sa zmení. "Dôvod je taký, že nie všetky obce robia každú z nových kompetencií a nie na všetko dostávajú decentralizačnú dotáciu. Preto sme sa dohodli, že na spoločný účet, teda účet mesta Prešov, prevedú dotácie od štátu na jednotlivé činnosti a raz ročne sa vzájomne vyúčtujú. Prebytok vrátime príslušným obciam, ale v prípade nutnosti dofinancovania sa budú zmluvné strany podieľať na nákladoch a to podľa podielov občanov svojej obce k počtu občanov žijúcich v obvode SOÚ. Neuhradenie tohto podielu sa stane dôvodom na pozastavenie výkonu dohodnutej činnosti," konkretizoval obsah dodatku zmluvy.
Zaujímalo nás, ako vyriešili januárový spor o správnych poplatkoch v súvislosti s výkonom stavebného úradu. Vedúci stavebného úradu Marián Harčarík vtedy v záujme vyššej efektivity navrhol, aby stavebníci platili poplatky cez mestskú pokladnicu a tie by sa potom vzájomne vyúčtovali. Starostovia namietali, že zákon ukladá, aby boli poplatky za stavebné úkony príjmami obcí a trvali na jeho dodržaní. "Akceptovali sme zákon. Správne poplatky sú naozaj príjmom obce, ale dohodli sme sa, že ak chce stavebník zaplatiť cez mestskú pokladnicu, má takú možnosť a my sumu refundujeme príslušnej obci. Riešili sme aj iné nedorozumenia. Niektorí starostovia mali totiž predstavu, že časť úkonov môžu zadávať aj súkromným spoločnostiam. V zmysle zákona však výkon musí robiť nielen odborne spôsobilá osoba, ale predovšetkým pracovník vo verejnej službe."
Keď sme sa opýtali, aké problémy avizujú obce a či sa aktuálne zaoberajú niektorými z nich, prezradil nám, že momentálne je v kurze otázka pozície hlavného kontrolóra. Každá obec by mala mať kontrolu nad nakladaním s finančnými prostriedkami, ale vznikla tu istá predstava, že pri SOÚ by mohol fungovať spoločný kontrolór. Niektorí starostovia sa prikláňali k tejto alternatíve, iní žiadali o typy na vhodných ľudí. "Podľa môjho názoru spoločnej úradovni nemôže poskytovať služby jeden hlavný kontrolór. Pripomínam, že funkcia kontrolóra musí byť schválená v obecnom zastupiteľstve. Problém by mohol nastať napríklad v tom, že kontrolóra podľa nášho výberu by odsúhlasili v 20 zastupiteľstvách a v ďalších 30 odmietli. Ideálny stav je, ak má každá obec svojho nezávislého kontrolóra," reagoval.
Netajil pred nami ani obavy starostov pred problémami súvisiacimi s prevádzkou škôl. Viacerí otvorene hovoria, že finančne to zvládnu do septembra, ale nikto z nich si nevie predstaviť stav pred novým školským rokom. Opakovane rezonujú aj obavy z postupného zatvárania škôl. V tomto rezorte je jedinou pozitívnou správou vari len jednotná dotácia na žiaka a tá by sa mal pohybovať na úrovni 19 300 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš